Premiile municipiului Galați

System Administrator

Numar HCLPersoana careia i s-a acordat titlulMotivul propuneriiAnul
28/28.11.1996Spitalul Sf. Apostol AndreiCu ocazia aniversarii a 25 de ani de existenta si activitate neintrerupta, in folosul cetatesanului si in acord cu tehnicile medicale moderne1996
29/28.11.1996Teatrul Muzical "Nae Leonard"Cu ocazia aniversarii a 40 de ani de activitate culturala si ca o recunoastere a valorii artistice a ansamblurilor acestei institutii teatrale si a echipelor regizorale si de management1996
30/28.11.1996S.C. Intfor S.A.Cu ocazia implinirii a 75 de ani de la infiintare si ca o recunoastere a meritelor acestei prestigioase firme metalurgicede activitate1996
51/15.05.1997Scoala Normala "Costache Negri"Cu ocazia implinirii a 120 de ani de la infiintare si pentru activitate1997
128/20.11.1997Teatrul Muzical "Nae Leonard"Pentru organizarea concertului extraordinar "Recviem" de Gabriel Faure1997
129/20.11.1997Complexul Muzeal de stiinte ale NaturiiPentru efortul de sustinere a proiectului "Complexul Muzeal de stiinte ale Naturii"1997
130/20.11.1997Muzeul de Arta Vizuala GalatiPentru efortul constant de lansare a valorilor artei contemporane romanesti1997
131/20.11.1997Profesorilor cu merite deosebite in pregatirea elevilor Dinu Maria - profesor Colegiul "Vasile Alecsandri" Galati
Zamfir Romei - profesor Colegiul "Vasile Alecsandri" Galati
Ilisan Traian - profesor muzica scoala nr. 38, conducator formatie de muzica usoara, organizator a numeroase spectacole la nivel judetului si in afara lui
1997
132/20.11.1997Elevilor cu merite deosebiteMoraru Ramona eleva a Colegiului "Vasile Alecsandri" - a obtinut medalie de bronz la Olimpiada Internationalade Biologie din Turkmenisten
Voicu Cristian elev al Colegiului "Vasile Alecsandri" - a obtinut medalie de bronz la Olimpiada Balcanica de Matematica
Ivanus Iulian elev al scolii nr. 38, a obtinut premiul I la Olimpiada Nationala de matematica
Ungureanu Dan elev al Colegiului "Vasile Alecsandri" - a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Matematica
Tacu Daniel elev al Grupului scolar Energetic - a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Electrotehnica
1997
133/20.11.1997Scoala Generala Nr. 8 "Spiru Haret"Pentru activitatea deosebita in cadrul Cercului de Pictura1997
134/20.11.1997Scoala Generala Nr.24Cu ocazia implinirii a 165 de ani de la infiintarea primei scoli galatene1997
135/20.11.1997Colegiul National "Vasile Alecsandri"Cu ocazia aniversarii a 130 de ani de la infiintare1997
136/20.11.1997Grupul scolar "Traian"Cu ocazia aniversarii a 125 de ani de la infiintare 1997
137/20.11.1997Sportivi galateniAlina Tecuta atletism - Otelul - antrenor I.Tamasanu, locul I la Campionatul Mondial de semimaraton;
Aurelian Covrig radioamatorism - Radioclubul Judetean, locul III la Campionatul Mondial de Radiotelegrafie sala; locul V la Campionatul Mondial de Radiotelegrafie;
Liliana Tudorache, Ionela Borit, Viorica Mincan handbal, Otelul, locul III la Campionatul Mondial de Tineret;
Gabriela Ionete arte martiale CS Kodo, locul I la Campionatele Europene de Karate Traditional
Alina Ciubotaru arte martiale CS Kodo, locul I la Campionatul European de Tineret - fuku-go;
Liviu Papuc modelism, CS Universitar, locul III la Campionatul Mondial Indoor;
Valentin Raceanu sah, Otelul, locul II Campionatul Mondial Juniori;
Stefan Gogorita popice, CSM Constructorul, locul V la Campionatul Mondial de Juniori;
Ramona Taune atletism, Liceul cu Program Sportiv, locul I la Campionatul Balcanic Juniori;
Adina Mocanu atletism, Liceul cu Program Sportiv, locul I Campionatul Balcanic Juniori;
Cristian Bitire atletism, Club Sportiv scolar, locul II la Campionatul Balcanic Juniori;
Marius Chirila popice, CSM Constructorul, locul V la Campionatul Mondial Juniori;
Laura Cernat atletism, Club Sportiv scolar, locul II la Campionatul Balcanic de Cros Juniori
1997
4/15.01.1998Casa de Cultura a SindicatelorPentru contributia deosebita adusa vietii culturale a municipiului Galati1998
5/15.01.1998Ioan Manole - Director Casa de Cultura a Sindicatelor GalatiPentru activitatea de sprijinire a vietii culturale in municipiul Galati1998
6/15.01.1998Vasile Simionas - antrenor principal principal al echipei F.C. Otelul GalatiPentru rezultatele deosebite obtinute in Campionatul National, cu echipa pe care o antreneaza1998
7/15.01.1998Valentin stefan - Capitanul echipei F.C. OtelulPentru activitatea sportiva1998
8/15.01.1998Gabo Kiss - dirijor Teatrul Muzical GalatiPentru aportul deosebit adus la calitatea vietii muzicale galatene1998
9/15.01.1998Ioana Citta Baciu - actritaPentru intreaga activitate profesionala, realizatoarea unui rol "Celestina", considerat de critici de specialitate o realizare de varf a unei cariere artisticel implinite in cea mai mare masura la Galati1998
10/15.01.1998Mihai Mihail - distins actor de anvergura nationalaPentru activitatea sa de 30 de ani pe scena Teatrului Dramatic Galati1998
11/15.01.1998Eugen Popescu Cosmin - actor de baza al trupei galatenePentru intreaga sa activitate artistica1998
12/15.01.1998Dimitrie MacariePentru aportul adus la calitatea vietii muzicale galatene1998
155/24.11.1998Organizatiei nonguvernamentale "Prietenii Pamantului"Pentru actiunea de promovare a conceptului de dezvoltare durabila (parteneriat pentru igiena mediului, preocuparea pentru energia neconventionala)1998
156/24.11.1998Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi "Sf. Apostol Andrei"Pentru promovarea unui comportament moral in randul tinerilor1998
157/24.11.1998Liga StudentilorPentru activitatile specifice societatii civice (libertate, etica, democratie)1998
158/24.11.1998Inspectoratul de Sanatate PublicaPentru mesajele si actiunile pentru o viata sanatoasa1998
159/24.11.1998Ion MurariuSculptor pentru expozitia din 1998 de la Sala N. Mantu si intreaga sa activitate1998
160/24.11.1998Teatrul GulliverPentru efortul sustinut de a transforma orasul Galati in "capitala teatrului de marionete" prin festivalul Gulliver1998
161/24.11.1998Scoala de Arta din GalatiCu ocazia implinirii a 30 de ani de activitate1998
162/24.11.1998Grup AxaPentru promovarea continua si reprezentarea in plan intern si international a valorii in domeniul artelor plastice contemporane1998
163/24.11.1998Prof. Dr. Ioan BrezianuPentru intreaga activitate in domeniul culegerii valorificarii folclorului din spatiul Moldovei de Jos si pentru activitatea editoriala de exceptie1998
164/24.11.1998Constantin FrosinPentru plasarea orasului Galati in lumea francofoniei1998
165/24.11.1998Paul ButaPentru activitatea de sustinere a valorii artei traditionale romanesti1998
166/24.11.1998Lucean MihalceaPentru perceperea in ansamblu a demersului cultural in orasul Galati1998
167/24.11.1998Colegiul Liceal Al. I. Cuza GalatiCu prilejul aniversarii a135 de ani de existenta si rezultatele obtinute de elevi la limba franceza si biologie1998
168/24.11.1998Liceul "Mihail Kogalniceanu" GalatiCu prilejul aniversarii a 120 de ani de existenta si rezultatele obtinute de elevi la informatica1998
169/24.11.1998Scoala nr. 17 "Nichita Stanescu"Cu prilejul aniversarii a 25 de ani de existenta1998
170/24.11.1998Colegiul Vasile Alecsandri GalatiPentru premiile obtinute de elevi la matematica, biologie, geografie, chimie, fizica, informatica1998
171/24.11.1998Grup scolar Alimentar "D. Motoc"Pentru premiile obtinute de elevi pe meserii din industria alimentara1998
172/24.11.1998Scoala Normala "C.Negri" GalatiPentru formatia corala Camerata Juventus si premii obtinute de elevi la concursul national de limba latina1998
173/24.11.1998Seminarul Teologic "Sf. Ap. Andrei" GalatiPentru corul seminarului teologic si premiile obtinute de elevi la concursul national de Istoria Bisericii Ortodoxe Romane1998
174/24.11.1998Liceul de Arte D. Cuclin GlatiPentru premiile obtinute de elevi la concursurile nationale cu profil artisctic1998
175/24.11.1998Palatul Copiilor GalatiPentru premiile obtinute la concursurile nationale cu caracter artistic si tehnico-aplicativ1998
176/24.11.1998Scoala nr. 13 Stefan cel Mare GalatiPentru participarea la Programul european de educatie pentru sanatate Health Promoting Schools1998
177/24.11.1998Scoala nr 12 Miron Costin GalatiPentru activitatea desfasurata in domeniul ingienei mediului1998
178/24.11.1998Scoala nr. 40 Iulia Hasdeu GalatiPentru preocupari in promovarea sportului in randul tinerilor1998
179/24.11.1998Scoala nr. 10 Petre Tutea GalatiPentru preocupari in promovarea sportului in randul tinerilor1998
180/24.11.1998Scoala nr. 29 Sf. Ana GalatiPentru preocupari in promovarea sportului in randul tinerilor1998
181/24.11.1998Elevilor cu rezultate deosebite in anul 1998Mireuta Radu elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut Marele Premiu la Concursul National Lumea Romanica;
Manea Cristian elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Matematica;
Talpes Valeriu elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Biologie;
Moraru Ramona elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Biologie;
Mihailescu Victor elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la si premiul special pentru cea mai buna lucrare practica la Olimpiada de Biologie;
Vartic Dan elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Fizica;
Ungureanu Dan elev al Colegiului Vasile Alecsandri Galati, a obtinut locul I la Olimpiada Nationala de Matematica;
Manole Ana eleva a Liceului De Arta D. Cuclin Galati;
Gheorghe Bogdan elev al Liceului De Arta D. Cuclin Galati, a obtinut locul I la Concursul National de Muzica Instrumentala - flaut;
Ciuca Florin elev al Grupului scolar Metalurgic, a obtinut premiul I la Concursul National pe meserii, profil mecanic (swtrungar);
Sandu Ionut elev al Grupului scolar Industrial de Marina, a obtinut premiul I la concursul national pe meserii (motorist nave);
Tanase Daniela elev al Grupului scolar Alimentar D. Motoc, a obtinut premiul I la concursul national pe meserii (operator morarit)
1998
182/24.11.1998Sportivi laureati ai concursurilor interne si internationle in anul 1998Lucian Bute box, CSM Dunarea Galati, campion national, locul III la Campionatele Mondiale;
Georgeta Lazar Petrea atletism, CS Universitar, campioana nationala, locul II la Campionatul Balcanic;
Alina Tecuta Gherasim atletism, CS Otelul Galati, locul III la Campionatul Mondial EKIDEN
Filip Woicik patinaj viteza, CSM Dunarea Galati, de 5 ori campion national de juniori;
Silviu Lupu box, CSM Constructorul, locul III la Campionatele Europene;
Cornel Mangalea modelism, CS Universitar Galati, locul IV Campionatele Europene;
Gabriela Ionete arte martiale, CS Kodo Galati, campioana nationala;
Daniela Stamate arte martiale, CS Meikyo Galati, campioana nationala;
Marius Ciubucciu arte martiale, CS Meikyo, locu II Campionate Europene, Campionatul National;
Viorica Mincan handbal, CS Otelul, locul II Campionatele Mondiale Universitare;
Mihaela Cracana handbal, CS Otelul, locul II Campionatele Miondiale Universitare;
Marioara Munteanu haltere, CS Dunarea, de 3 ori campioana;
Irina Samoila judo, CS Scolar, campioana nationala juniori, seniori;
Angela Teodorascu atletism, CS Otelul, locul II si III la Campionatul National,
Gianina Enuta tenis, Club de Tenis ICMRSG, campioana nationala;
Ciprian Severin box, CSM Dunarea Galati, locul III la Campionul National;
Romeo Hurduc atletism, CSM Dunarea Galati, dublu campion national;
Mihai Hromei haltere, CSM Dunarea Galati, trei locuri III la Campionatul National;
Constantin Malacu inot, Liceul cu Program Sportiv, dublu campion national - junior;
Laura Cernat atletism, CS scolar, loc I Campionat Balcanic;
Mitu Nicu modelism, CS Otelul, loc I la Campionat National;
Cristian Bitire atletism, CS Otelul, loc II la Campion National;
Mihai Cadinoiu popice, CS Constructorul, loc III la Campionatul Mondial;
Adriana Mingireanu tenis, CS Dunarea, loc I la Campionat National;
1998
69/25.02.1999Plesnila Gheorghe - director Liceul cu Program SportivPentru intreaga activitate, a obtinut numeroase rezultate la nivel national, balcanic si european1999
70/25.02.1999Valerica Moise - educatoare, director al Gradinitei nr. 45 GalatiPentru intreaga activitate, are un parteneriat bun cu comunitatea locala, cu familia,realizeaza activitati cu pronuntat caracter educativ, organizeaza si evenimente din viata poporului si a gradinitei1999
71/25.02.1999Cristian Arginteanu - profesor de muzica sa scoala nr. 7 GalatiA castigat numeroase premii la nivel national si este cunoscut la nivel national prin formatiile "Greierasul" si "Fluturasul"1999
72/25.02.1999Coja Gheorghe - profesor de fizicaS-a preocupat tot timpul de activitatile extrascolare organizate la nivel judeteansi national, pregatirea elevilor talentati din judet1999
73/25.02.1999Traian Ilisan - profesor de muzica la scoala nr. 38 GalatiConduce un cor de 130 de persoane cu rezultate foarte bune la nivel national, obtinand marele premiu la concursul national de la Targoviste1999
74/25.02.1999Emilia Mihai - director al Palatului Copiilor si Elevilor din GalasiPentru munca depusa a obtinut, in ultimul an, numeroase premii la concursurile nationale1999
75/25.02.1999Maria Dinu - profesor de biologie la Colegiul "Vasile Alecsandri" GalatiS-a preocupat de pregatirea corespunzatoare a elevilor participanti la olimpiada de biologie si la balcaniada, obtinand numeroase premii1999
76/25.02.1999Mihai Vasiliu - profesor de fizica la Colegiul "Vasile Alecsandri" GalatiPentru pregatirea elevilor participanti la Olimpiada Nationala de Fizica si la concursuri internationale1999
77/25.02.1999Virgil Nistru Tiganus - profesor de limba romana la Colegiul "Vasile Alecsandri"n GalatiIncanta elevii prin orele de inalta tinuta realizate, pregateste cu mult simt de raspundere elevii pentru concursurile organizate la nivel national, obtinand numeroase premii1999
78/25.02.1999Constantin Ursu - profesor de matematica la Colegiul "V. Alecsandri" GalatiPentru pregatirea elevilor la Olimpiada de matematica, obtinandu-se numeroase premii la nivel national si international1999
141/22.04.1999Grupul scolar "Gheorghe Asachi"Cu ocazia implinirii a 30 de ani de la infiintare si pentru activitatea de educatie si invatamant1999
333/18.11.1999Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 1999Manea Mihai elev al Colegiului "Vasile Alecsandri" Galati, locul I si Medalie de Aur la Olimpiada Internationala de Matematica;
Pancratov Roxana elev al Colegiului "Vasile Alecsandri" Galati, locul I la Olimpiada Nationala de Biologie;
Iacomi Tiberiu elev al Liceului "Dunarea" Galati, premiul I la etapa judeteana a concursului "Mihai Eminescu";
Tagarta Crina elev al Grupului scolar "Ghe. Asachi" Galati, finalista la Concursul National de Dezbateri Academice;
Popa Teodora eleva al Grupului scolar "Traian" Galati, premiul I la Concursul National Interdisciplinar de Mecanica;
Ivan Andreea eleva Grupului scolar "Elena Doamna" Galati, premiul I la Concursul National Interdisciplinar de Industrie Alimentara;
Pruteanu Livia eleva a Liceului cu Program Sportiv Galati, multipla campioana nationala la 100 m garduri, 200 m plat, componenta a lotului national pentru Campionatului Mondial din 2000;
Hancu Corina eleva Liceului cu Program Sportiv Galati, Campioana nationala la 1500 m;
Dobre Ana Maria eleva Grupului scolar "Radu Negru" Galati, Campioana Nationala la Cros;
Ivanov Ana Maria eleva Liceului cu Program Sportiv Galati, campioana nationala la Cros;
Dobre Ioana eleva scolii "Ion Creanga" Galati, campioana nationala la Cros;
Andronache Elena eleva Liceului cu Program Sportiv Galati, campioana nationala la Cros;
Danaila Claudia eleva scolii nr. 18 Galati, campioana nationala la Cros;
Mungiu Costel elev al Grupului scolar Transporturi Auto "Traian Vuia" Galati, campion national la canoe simplu.
1999
334/18.11.1999Echipei de baschet fete de la Liceul cu Program Sportiv GalatiPentru obtinerea titlului de campioana nationala1999
335/18.11.1999Echipei de baschet baieti de la Liceul cu Program Sportiv GalatiPentru obtinerea titlului de campioana nationala1999
336/18.11.1999Formatiei folclorice "Ciobanasul" de la scoala "Grigore Moisil" GalatiPentru Marele Premiu la Concursul Natonal de la Targoviste1999
337/18.11.1999Cadrelor didactice cu rezultate deosebite in anul 1999Botezatu Ioana educatoare, director Gradinita "Sf. Nicolae" Galati, pentru activitatea manageriala de succes;
Oprea Stanca educatoare, director Gradinita "Motanul incaltat" Galati, pentru activitatea manageriala de succes;
Goldu Camelia profesor limba romana, scoala Nr. 24 Galati, pentru realizare videoteca didactica;
Popa Vasile profesor matematica Colegiul "Vasile Alecsandri" , pentru rezultate deosebite in pregatirea olimpicilor la matematica si redactor sef al revistei de matematica;
Prof. dr. Virgil Nistru Tiganus Colegiul Vasile Alecsandri Galati
1999
338/18.11.1999Colegiul National "Vasile Alecsandri" GalatiPentru rezultatele deosebite la concursurile scolare nationale pe discipline de invatamant1999
339/18.11.1999Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin" GalatiPentru activitatea artistica deosebita si rezultate meritorii la concursurile nationale de muzica si arte plastice1999
340/18.11.1999Seminarul Teologic "Sf. Apostol Andrei" GalatiPentru rezultatele obtinute la examenul de bacalaureat si admitere liceu1999
341/18.11.1999Scoala nr. 2 GalatiPentru rezultate obtinute la examenele de capacitate si admitere liceu1999
343/18.11.1999Grup scolar Economic "V. Madgearu" GalatiCu ocazia aniversarii a 135 de ani de existenta a invatamantului economic galatean1999
344/18.11.1999Liceul cu Program Sportiv GalatiPentru aniversarea a 40 de ani de existentasi rezultate de performanta in activitatea sportiva1999
345/18.11.1999scoala nr. 29 "Sf. Ana" GalatiPentru participarea meritorie la concursul "Mihai Eminescu" Galati1999
346/18.11.1999Gradinita nr. 9 "Sf. Nicolae" GalatiUnitate de aplicatie si laborator de formare a tinerelor cadre didactice din invatamantul scolar1999
347/18.11.1999Gradinita "Motanul incaltat" GalatiUnitate la nivelul caruia se deruleaza Programul PETAS (Programul de educatie timpurie pe arii de stimulare)1999
348/18.11.1999Colegiul A. I. Cuza GalatiPentru castigarea "Concursul de dotare cu computere a scolilor"1999
159/20.11.2000Colegiul "Vasile Alecsandri" GalatiPentru continuitate in obtinerea de rezultate bune in activitatea de pregatire a elevilor2000
160/20.11.2000Colegiul Al. I. Cuza GalatiPentru continuitate in obtinerea de rezultate bune in activitatea de pregatire a elevilor2000
161/20.11.2000Liceul Emil Racovita GalatiPentru succesul inregistrat in organizarea Olimpiadei Nationale de Chimie2000
162/20.11.2000Colegiul Tehnic Paul Dimo GalatiPentru rezultate obtinute de elevi in pregatirea teoretica si practica la Olimpiada Nationala la Discipline Tehnice2000
163/20.11.2000Scoala nr. 2 GalatiExecelent management educational, organizand concursuri scolare la nivel de municipiu si judet2000
164/20.11.2000Scoala Gimanziala Stefan cel Mare GalatiSeriozitatea cu care intreg colectivul didactic abordeaza reforma in invatamant2000
165/20.11.2000Scoala nr. 24 GalatiPentru preocupari deosebite in pregatirea copiilor si comunicarea cu comunitatea locala2000
166/20.11.2000Gradinita nr. 62 Prichindel GalatiEforturile deosebite in pregatirea prescolarilor pentru integrarea optima in activitatea de tip scolar2000
167/20.11.2000Elevilor care au obtinut deosebite in anul 2000Manea Mihai, Manea Irina, Ismail Andrei, Pancratov Raluca, Opait Ioana, Chebac Adriana, Furtuna Ciprian, Popa Teodora2000
168/20.11.2000Cadrelor didactice cu rezultate deosebite din anul 2000Moraru Mariana, Sandu Madalina, Dolteanu Marin, Popa Vasile, Niculita Felicia, Radi Florinela, Rapa Marilena2000
169/20.11.2000Sportivi galateni laureati ai concursurilor interne si internationale Alina Gherasim, Ana Maria Dobre, Livia Pruteanu, Georgeta Lazar, Laura Nacu, Valeriu Calancea, Ionela Topala, Marioara Munteanu, Alina Braniste, Catalina Cioarec, Gabriela Ionete, Daniela Farkas, Marius Ciubucciu, Furcoi Florin, Ciprian Cepoi, Cornel Mangalea, Dan Amoraritei, Ana Gogorita 2000
170/20.11.2000Clubul de Tenis ICMRS GalatiPentru obtinerea locului III la Campionatului National de seniori2000
171/20.11.2000Intreprinderilor Private Mici si MijlociiS.C. COZAMIN S.R.L., S.C. IRICAD S.R.L., S.C. MELCRET A.T. S.R.L., S.C. GALFINBAND S.A., S.C. MAIRON S.A., S.C. DUNAROM S.R.L., S.C. TC INF S.A., S.C. IZOCON GRUP S.A., S.C. ALMA S.A. GALATI, S.C. AVANS UCROM S.R.L., S.C. TAT S.R.L., S.C. BACTIF S.R.L., S.C. CONBAD GRUP S.R.L., S.C. ARCADA COMPANY S.A., S.C. UNION STEEL GEST S.A., BANCA ROMANA DE DEZVOLTARE, S.C. TRANS P.E.C S.A., S.C. SIDEX TRADING S.A., S.C. ViLCEANA S.A.2000
172/20.11.2000Fundatia de Sprijin a Varstnicilor GalatiPentru exemplara daruire si modul in care a inteles sa-si dedice activitatea an slujba celor care au nevoie de mare ajutor - batranii2000
175/20.11.2000Telemac SiriopolPentru intreaga si prodigioasa activitatea ziaristica2000
284/04.09.2001S.C. Intfor S.A.Cu ocazia celebrarii a 80 de ani de la infiintare2001
352/20.11.2001Stelian StancuIntreaga activitate artistica2001
353/20.11.2001 Sterian MarianIntreaga activitate artistica2001
354/20.11.2001Liliana LupanIntreaga activitate artistica2001
355/20.11.2001Mihai MihailIntreaga activitate artistica2001
356/20.11.2001Gherghe V. GhergheIntreaga activitate artistica2001
357/20.11.2001Teatrul Muzical "Nae Leonard"Cu ocazia aniversarii a 45 de ani de la infiintare2001
358/20.11.2001Sopranei Sofia SerbanIntreaga activitate artistica2001
359/20.11.2001Solistului Alexandru JulaIntreaga activitate artistica2001
360/20.11.2001Solistului Ionel MironIntreaga activitate artistica2001
361/20.11.2001Domnului Dumitru GrigorasDirectorul Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati, pentru intreaga sa activitate2001
362/20.11.2001Cadrelor didactice cu rezultate deosebite in anul 2001Ursu Constantin, Popa Vasile, Batranetu Petre, Nechita Luminita, Gogoncea Gabriela, Mares Florin, Ranghilof Ilie, Gregoretti Valerie2001
363/20.11.2001Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2001Arcu Cristian, Manea Irina, Mirica Andreea, Frangu Smaranda, Ismail Andrei, Sararu Razvan Petrica, Neagu Andreea, Smocov Madalina, Angheloiu Nicoleta, Popovciuc Dumitru, Pavalasc Daniel, Suruianu Anisoara, Stan Aurelia, Buruiana Filip, Stratulat Ciprian2001
364/20.11.2001Ansamblului Folcloric "Doina Covurluiului"Pentru activitatea sa neintrerupta de promovare a traditiei romanesti2001
365/20.11.2001Scoala de Dans "Fantezia"Pentru rezultate obtinute in competitii nationale si internationale2001
366/20.11.2001Corala Vox DanubiiReprezentarea orasului pe orice scena a spatiului cultural european2001
367/20.11.2001Liceul Pedagogic "Costache Negri"Pentru rezultate deosebite obtinute in formarea initiala a cadrelor didactice din invatamantul preprimar si primar2001
368/20.11.2001Scoala Nr. 8 "Spiru Haret"Pentru colaborarea cu comunitatea locala si cu parintii elevilor, in scopul unei pregatiri corespunzatoare a elevilor si pentru diversificarea ofertei scolii2001
369/20.11.2001Scoala Nr. 16 "Nicolae Balcescu"Pentru mobilizarea de exceptie a intregului colectiv didactic in activitatea de pregatire a elevilor, in scopul integrarii sociale2001
370/20.11.2001Scoala Nr. 42 "Sfintii imparati"Pentru seriozitatea manifestata in cresterea calitatii demersului didactic, pentru rezultatefoarte bune in activitatea extrascolara2001
371/20.11.2001Colegiul National "Vasile Alexandri"Unitate scolara simbol pentru invatamantul galatean , cu traditie in obtinerea unor performante deosebite in diverse domenii de activitate, pe plan national si international2001
372/20.11.2001Liceul Teoretic "Dunarea"Liceu de prestigiu, cu cadre didactice bine pregatite profesional, obtinand in anul 2001 locul II pe tara la a III a editie Seminarului National Ecoscoala si la primul seminar national Tineri reporteri pentru mediul inconjurator2001
373/20.11.2001Gradinita Nr. 1 "Luceafarul"Pentru preocuparea colectivului didactic in asigurarea unei baze materiale moderne si functionale, precum si pentru rezultate deosebite in pregatirea pentru scoala 2001
374/20.11.2001Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"Unitate scolara cu specific unic in judet, pentru pregatirea elevilor cu aptitudini deosebite pentru arte, rezultate exceptionale pe plan national si international2001
375/20.11.2001Catedra de Constructii Navale, Facultatea de Nave si Inginerie Electrice - Universitatea "Dunarea de Jos"Cu ocazia aniversarii a 50 de ani de invatamant superior naval din Galati2001
376/20.11.2001Conf. Dr. Ing. Fetecau CatalinInitiatorul cursurilor de formare continua postuniversitara2001
377/20.11.2001Prof. dr. ing. Oprea Lucian Organizatorul invatamantului universitar de formare initiala in Universitatea Dunarea de Jos Galati2001
378/20.11.2001Studentei Necula IulianaPentru rezultate deosebite obtinute de-a lungul anilor de studiu2001
379/20.11.2001Studentului Milea MihaiPentru rezultate deosebite obtinute de-a lungul anilor de studiu2001
380/20.11.2001Unor Societati ComercialeS.C. Arogal S.A., S.C. Dunarea S.A., S.C. Vega 93 S.R.L., S.C. Atlas S.A., S.C. Melcret AT S.R.L., S.C. Viata Libera S.A., S.C. Tehnoutil S.A., S.C. Tastrom 2 S.R.L., S.C. Ena Grup S.A., S.C. Mar - Ina Prodprest S.R.L., S.C. Arabesque S.R.L., S.C. Halley S.R.L., S.C. Decovil S.R.L., S.C. Vuyk Ship Design Galati S.R.L., S.C. Profiland S.R.L., S.C. Recet S.A., S.C. Nicol M S.R.L., S.C. Lineliv S.R.L., S.C. Transcombi S.A., S.C. Prompt CHP S.R.L., S.C. TB Import-Export, S.C. Anael S.R.L., S.C. Alex &Comp S.R.L., S.C. Privex S.R.L.2001
381/20.11.2001Unor sportivi galateniValeriu Calancea, Ionelia Topala, Gabriela Ionete, Alina Gherasim, Mirela Enachi, Catalina Cioarec, Alina Braniste, Ana Gogorita, Tiberiu Agoston, Ana Maria Moutsinga, Marioara Munteanu, Veronica Budileanu2001
451/12.01.2001Postului Radio Galati-2001
93/21.05.2002Grupul scolar "Traian" GalatiCu ocazia a 130 de ani de la infiintare2002
338/26.11.2002Sportivilor care au obtinut rezultate deosebite in activitatea competitionalaValeriu Calancea haltere, CSM Dunarea Galati,
Livia Pruteanu atletism, CSM Dunarea Galati;
Mioara Carp haltere, CSM Dunarea Galati;
Gabriela Ionete karate traditional, CS Kodo;
Marioara Munteanu haltere, CSM Dunarea Galati;
Alina Tecuta Gherasim atletism, CS Otelul;
Mirela Enachi haltere, CSM Dunarea;
Razvan Mavrodinescu karate, CS Kodo;
Ionela Topala, haltere CSM Dunarea Galati;
Nicolae Istrate atletism, CSM Dunarea Galati;
Hugues Aymar Moutsinga atletism, CS scolar Galati;
Mihai Cadinoiu popice, CS ICMRSG;
Veronica Budileanu atletism, CS Universitatea;
Iulia Necula tenis de masa, CS ICMRSG
2002
339/26.11.2002Alexandru Dumitrescuantrenor, sectia haltere a CSM Dunarea Galati2002
340/26.11.2002Mihai Nicolaeantrenor, sectia haltere a CSM Dunarea Galati2002
341/26.11.2002Dragos GherasimAntrenor, sectia atletism a C.S. Otelul Galati2002
342/26.11.2002Fita LovinAntrenor, sectia atletism a CS Universitatea Galati2002
343/26.11.2002Genoveva ModigaAntrenor, sectia atletism a C.S. Scolar Galati2002
344/26.11.2002Dumitru VaduviuAntrenor, sectia atletism a C.S.M. Dunarea Galati2002
345/26.11.2002Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2002Iacomi Tiberu elev al Liceului Teoretic Dunarea Galati;
Turcanu Raluca Nicoleta eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Fratila Andreea eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Matei Oana Elena eleva a Colegiului National Al. I. Cuza Galati;
Ismail Andrei elev al Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Kolaritz Mihaela eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Milea Marin elev al Seminarului Teologic Sf. Andrei Galati;
Smeu Cosmin Seminarul Teologic Sf. Andrei Galati;
Turturica Cecilia eleva a Liceului Pedagogic Costache Negri Galati;
Iarca Ana Maria eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Ghita Razvan elev al Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Tabacaru Teodora elev al Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Rapotan Radu elev al Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Smocov Madalina elev al Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Belciugan Beatrice eleva a Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Voinea Valerica eleva a Grupului scolar Dumitru Motoc Galati;
Capatan Ramona eleva a Grupului scolar Dumitru Motoc Galati;
Lungu Anca eleva a Grupului scolar Elena Doamna Galati;
Lazar Ciprian elev al Grupului scolar Cai Ferate Galati;
Chiru Petrica elev al Grupului scolar Elena Doamna Galati;
Nita Elena eleva al Grupului scolar Dumitru Motoc Galati;
Lazar Aurelian elev al Grupului scolar Traian Galati;
Manole Camelia eleva a Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Niculescu Crina eleva a Liceului de Arta Dimitrie Cuclin Galati;
Valache Carmen eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Manea Irina eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
2002
346/26.11.2002Cadrelor didactice cu rezultate deosebite in anul 2002Simion Stefan inspector general al Inspectoratului scolar Judetean, pentru activitatea de exceptie in managementul invatamantului galatean;
Popa Costica inspector general adjunct al Inspectoratului scolar Judetean, pentru rezultate deosebite obtinute in coordonarea inspectiei scolare;
Stefanica Teodor inspector scolar pentru invatamantul primar, pentru calitatea demersului instructiv - educativ;
State Melu profesor de limba romana, pentru rezultate obtinute in organizarea concursurilor cu elevi pe plan local;
Mihai Gabriela profesor pentru seriozitatea cu care isi desfasoara intreaga activitate;
Grigoras Dumitru director Liceul de Arta Dimitrie Cuclin Galati, pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale;
Serban Constantin director Liceul Pedagogic C. Negri Galati, pentru rezultatele obtinute de colectivul didactic in activitatea de profesionalizare a invatatorilor si educatoarelor in judetul Galati;
Stoian Luminita profesor de limba engleza la Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru rezultatele obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale;
Ionita Nicoleta profesor de limba engleza, la Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor;
David Sava profesor de arte plastice, la Liceul de Arta Dimitri Cuclin Galati, pentru rezultate deosebite obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale de specialitate;
Georgescu Gabriela profesor de arte plastice la Liceul de Arta Dimitrie Cuclin Galati, pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale;
Gogoncea Gabriela profesor de muzica la Liceul de Arta Dimitrie Cuclin Galati , pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale;
Ranghilof Ilie profesor de muzica la Liceul de Arta Dimitrie Cuclin Galati, pentru rezultatele obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale;
Mogos Ruta educatoare la Gradinita nr. 61 Ion Creanga Galati, pentru implicarea in activitatea metodica a judetului si colaborarea la infiintarea cabinetului resurse;
Moza Aura Otilia profesor, pentru implicarea scolii in programe internationale de parteneriat;
Serban Ruxandra profesor la Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor la concursurile nationale si realizarea unor culegeri de specialitate;
Dumitrescu Emil profesor Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru rezultatele deosebite obtinute in pregatirea elevilor;
Vasiliu Mihai profesor, pentru implicarea scolii in programe internationale de parteneriat;
Gherasim Miroslava profesor la Grupul scolar Sf. Maria Galati, pentru competenta deosebita cu care a lucrat cu elevii si cadrele didactice;
2002
347/26.11.2002Colegiul National "Vasile Alexandri" Pentru premiile obtinute la concursurile judetene, nationale si internationale2002
348/26.11.2002Colegiul National "Alexandru Ioan Cuza"Pentru premiile obtinute la concursurile judetene si nationale2002
349/26.11.2002Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"Pentru premiile obtinute la concursurile judetene si nationale 2002
350/26.11.2002Liceul Pedagogic "Costache Negri"Pentru premiile obtinute la concursurile judetene, nationale si internationale2002
351/26.11.2002Colegiul National "Mihail Kogalniceanu"Pentru premiile obtinute la concursurile judetene si nationale2002
352/26.11.2002Seminarul Teologic "Sf. Apostol Andrei"Pentru premiile obtinute la concursurile internationale si nationale2002
353/26.11.2002Grupul Scolar "Dumitru Motoc"Pentru rezultate obtinute la olimpiade scolare2002
354/26.11.2002Scoala nr. 24Cu ocazia implinirii a 170 de ani de existenta2002
355/26.11.2002scoala nr. 12 "Miron Costin"Pentru rezultate deosebite obtinute de elevi la olimpiade scolare judetene2002
356/26.11.2002Scoala nr. 2Pentru rezultate deosebite obtinute de elevi 2002
357/26.11.2002Gradinita Nr. 51Pentru contributia adusa la existenta si extinderea alternativei Step by Step2002
358/26.11.2002Colegiului Economic "Virgil Madgearu"Pentru pemiile obtinute la concursurile si olimpiadele judetene si nationale2002
359/26.11.2002Prof. dr. ing. Ion CruduPentru intreaga sa activitate stiintifica2002
360/26.11.2002Prof. dr. ing. Alexandru VasilescuPentru intreaga sa activitate stiintifica2002
361/26.11.2002Prof. Grigore RacaruPentru intreaga sa activitate stiintifica2002
362/26.11.2002Prof. univ. dr. ing. Ovidiu PopoviaPentru intreaga sa activitate didactica si de cercetare2002
363/26.11.2002Prof. univ. dr. ing. Liviu StoicescuPentru intreaga sa activitate didactica si de cercetare2002
364/26.11.2002Prof. univ. dr. Benone RuscePentru activitatea desfasurata pe taramul universitar2002
365/26.11.2002Florin MelinteDirectorul Teatrului Muzical Galati, pentru management artistic2002
366/26.11.2002Aurel NechitaPersonalitate marcanta a lumii medicale, pentru activitatea desfasurata in sectorul sanitar2002
367/26.11.2002Alexandru BrovarencuPentru implinirea varstei de 100 de ani2002
368/26.11.2002Periodicului "Dunarea de Jos" al Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru intensa campanie de popularitate si informare a locuitorilor municipiului Galati2002
369/26.11.2002Fanfara "Valurile Dunarii" a Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru activitatea depusa in revigorarea vechii traditii a orasului, in domeniul muzicii de promenada2002
370/26.11.2002Sofica SerbanPentru intreaga sa activitate artistica2002
371/26.11.2002 Ion SerbanPentru intreaga sa activitate artistica2002
371/26.11.2002Unor Societati Comerciale cuprinse in clasamentele cu caracter de topS.C. MARTENS S.A., S.C. PRIMO S.R.L., S.C. ISHARO S.R.L., S.C. TERMAEXIM S.R.L., S.C. MAGIC S.R.L., S.C. CONPREST S.R.L., S.C. STIREG S.A., S.C. DANALIMENT S.A., ICEPRONAV S.A., S.C. ROMLOTUS S.R.L., S.C. BOBI MARA S.R.L., S.C. REGAL S.R.L., S.C. AGATUR S.R.L., S.C. UNIVERSAL AURORA S.A., S.C. MAPE GROUP S.R.L., S.C. CITADINA 98 S.A., S.C. CEREAL COM S.A., S.C. ROMVIS SUD S.R.L., S.C. NAVTRANS S.A., S.C. CETIM 95 S.R.L., BANCA COMERCIALA ROMANA - Sucursala Galati2002
373/26.11.2002Ioana Citta BaciuPentru creatiile deosebite remarcate pe plan national in anul 2001 - 2002002
374/26.11.2002Lacian PindaruPentru munca neobosita si realizarile obtinute pe parcursul activitatii sale artistice2002
374/26.11.2002Grig DristoruPentru devotamentul pe care il depune din anul 1970 pe scena Teatrului Dramatic2002
285/23.09.2003Scolii Posticeale Sanitare "Carol Davila"Cu prilejul sarbatoririi a 10 ani de activitate2003
452/20.11.2003Prof. dr. ing. Emil ConstantinPentru intreaga activitate didactica si stiintifica2003
453/20.11.2003Prof. dir. Ing. Liviu StoicescuPentru intreaga activitate didactica si stiintifica2003
454/20.11.2003Prof. dir. Ing. Elena DrugescuPentru intreaga activitate didactica si stiintifica2003
455/20.11.2003Prof. dir. Ing. Nicolae Dobrovici BacalbasaPentru intreaga activitate didactica si stiintifica2003
456/20.11.2003Prof. dr. ing. Amedev OranescuPentru intreaga activitate didactica si stiintifica2003
457/20.11.2003Prof. dr. ing. Ionescu Romeo VictorPentru intreaga activitate2003
458/20.11.2003Colegiului National "Vasile Alexandri"Pentru intreaga activitate2003
459/20.11.2003Colegiului National "Mihail Kogalniceanu"Pentru intreaga activitate2003
460/20.11.2003Colegiului National "Alexandru Ioan Cuza"Pentru intreaga activitate2003
461/20.11.2003Liceului Pedagogic "Costache Negri"Pentru competenta intregului colectiv didactic2003
462/20.11.2003Liceului cu Program SportivPentru implicarea intregului colectiv didactic in sustinerea pregatirii de performanta a elevilor2003
463/20.11.2003Palatului Copiilor si ElevilorPentru calitatea activitatilor educative extraculiculare extrascolare desfasurate cu elevii2003
464/20.11.2003Scoala Gimnaziala Nr. 5, "Cuza Voda"Pentru multitudinea activitatilor organizate in scopul consolidarii legaturilor intre scoala si partenerii educationali2003
465/20.11.2003Scoala Gimnaziala Nr. 10, "Petre Tutea"Pentru managementul eficient si rezultatele foarte bune obtinute de elevi in cadrul activitatilor scolare si extrascolare.2003
466/20.11.2003Scoala Nr. 12, "Miron Costin"Pentru eforturile depuse de colectivul didactic de crea o scoala pentru fiecare in scopul integrarii socio-profesionale a elevilor2003
467/20.11.2003Liceului de Arta "Dimitrie Cuclin"Pentru implicarea deosebita a colectivului didactic in sustinerea programelor culturalartistice ale municipiului Galati2003
468/20.11.2003Scoala Nr. 28, "Mihai Eminescu"Pentru rezultatele deosebite obtinute de elevi la concursurile scolare pe discipline de invatamant2003
469/20.11.2003Scoala Nr. 29, "Sf. Ana"Pentru implicarea colectivului didactic in sustinerea de calitate a demersului educativ2003
470/20.11.2003Scoala Nr. 13, "Stefan Cel Mare"Pentru rezultatele deosebite obtinute in activitatea instructiv - educativa2003
471/20.11.2003Gradinita nr. 61 "Ion Creanga"Pentru eficientizarea procesului instructiv educativ prin activitati de formare continua si documentare profesionala a cadrelor didactice2003
472/20.11.2003Gradinita nr. 5 "Elena Doamna"Pentru orientarea artistica a prescolarilor prin activitati extracurriculare performante2003
473/20.11.2003Gradinita nr. 43 "Step by Step"Pentru rezultatele deosebite in derularea reformei invatamantului prin alternativa educationala "Step by Step"2003
474/20.11.2003Gradinita nr. 51 "Motanul incaltat"Pentru implementarea de programe educationale2003
475/20.11.2003Gradinita nr. 45 "Parfumul teilor"Pentru ambientul educational modern oferit prin atragerea de resurse financiare extra bugetare2003
476/20.11.2003Cadrelor didactice cu rezultate deosebite in anul 2003Catalin Enica - Inspector scolar general adjunct Inspectoratul scolar Judetean Galati;
Luminita Crihana, Olimpia Nita Nastac - scoala Gimnaziala nr. 29
Laura Marin - Inspector scolar matematica Inspectoratul scolar Judetean Galati.
Mircea Gheorghiu - scoala Gimnaziala nr.24
Rodica Matei - scoala Gimnaziala nr.29
Tatiana Saulea - Inspector evidenta personal didactic Inspectoratul scolar Judetean Galati.
Constantin Ursu - Colegiul National "V. Alecsandri";
Camelia Negoita - Inspector scolar fizica si informatica Inspectoratul scolar Judetean Galati.
Mihai Vasiliu - Colegiul National "V. Alecsandri";
Daniel Onose - Grup scolar Marina;
Mioara Musat - Colegiul National "M. Kogalniceanu";
Victorina Cristian - Grup scolar "Gh. Asachi"
Ioan Diaconeasa - scoala Gimnaziala nr.28
Marius Gordienco - Colegiul National "Al. I. Cuza";
Reasilvia Lichiardopol - Inspector scolar
Liana Bucur - Inspector scolar
Aurelia Bejan - Colegiul National "Al. I. Cuza";
Dinu Mihailescu - Inspector scolar
Grigoras Dumitru - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Sava David - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Gabriela Gogoncea - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Mugurel Vranceanu - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Jana Andreescu- Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Petra Vass - Grup scola Metalurgic
Liliana Negoiescu - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Relu Drutu- Clubul Sportiv scolar
Maria Mindru - Inspectoratul scolar
Georgeta Bobocea - Inspectoratul scolar
Emilia Mihai - Palatul Copiilor si Elevilor
Margineanu Tania - Gradinita nr.4 - "Lizuca"
Oprea Stanca - Gradinita nr. 51 - "Motanul incaltat"
2003
477/20.11.2003Elevilor care au obtinut rezultate deosebite la olimpiadele nationale, internationale si concursurile pe meseriiGheorghe Andreea Cosmina - Colegiul National "Al. I. Cuza";
Matei Elena Oana - Colegiul National "Al. I. Cuza";
Ropotan Radu - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Tabacaru Teodora - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Smocov Madalina - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Buruiana Filip - Colegiul National "V. Alecsandri";
Panait Ana Maria - Colegiul National "V. Alecsandri";
Andrei Andra Lucia - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Manole Camelia - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Namolosanu Medeea - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Pohrib Codruta - Colegiul National "V. Alecsandri";
Belciugan Beatrice - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Ionescu Teodora - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Dima Diana Cristina - scoala Gimnaziala nr.29;
Ismail Andrei - Colegiul National "V. Alecsandri";
Manoliu Mihaela - Colegiul National "V. Alecsandri"
Paduraru Marian - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Cilliota Alexandra - Colegiul National "Al. I. Cuza";
Costache Cezarina - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Vardianu Emanuel - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Sava Iulia - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Cazan Andrei - Liceul De Arta "D. Cuclin";
Kolaritz Mihaela - Colegiul National "V. Alecsandri";
Pancratov Cosmin - Colegiul National "V. Alecsandri";
Voinea Valerica - Grup scolar "D. Motoc";
Birladeanu Antonela - Liceul Pedagocic "C.Negri";
Iarca Ana Maria - Colegiul National "V. Alecsandri";
Valache Carmen - Colegiul National "V. Alecsandri";
Mustea Irina - Liceul Pedagocic "C.Negri";
Stroe Bogdan - Colegiul National "V. Alecsandri";
Staratulat Ciprian - Colegiul National "V. Alecsandri";
Bujoreanu Stelica -Grup scolar "A. Saligny"
Silav Daniel - scoala Speciala "Ctin Pufan"
2003
478/20.11.2003Directiei de Dezvoltare Regionala a Consiliului Judetului GalatiPentru contributiile importante aduse la intocmirea proiectelor de finantare care vizeaza dezvoltarea durabila a judetului Galati, implementarea acestora, precum si pentru implicarea in activitatile de dezvoltare a judetului nostru prin organizarea de intalniri de afaceri in cadrul Regiunii de Dezvoltare 2 Sud - Est, Euroregiunii "Dunarea de Jos" si pe plan international.2003
479/20.11.2003Fundatia A Romov. Intreprinderile Mici si MijlociiPentru contributiile importante aduse la intocmirea proiectelor de finantare care vizeaza dezvoltarea durabila a judetului Galati, implementarea acestora, precum si pentru implicarea in activitatile de dezvoltare a judetului nostru prin organizarea de intalniri de afaceri in cadrul Regiunii de Dezvoltare 2 Sud - Est, Euroregiunii "Dunarea de Jos" si pe plan international. 2003
480/20.11.2003Consproiect SAPentru contributiile importante aduse la intocmirea proiectelor de finantare care vizeaza dezvoltarea durabila a judetului Galati, implementarea acestora, precum si pentru implicarea in activitatile de dezvoltare a judetului nostru prin organizarea de intalniri de afaceri in cadrul Regiunii de Dezvoltare 2 Sud - Est, Euroregiunii "Dunarea de Jos" si pe plan international. 2003
481/20.11.2003Asociatia Patronatul Intreprinderi Mici si MijlociiPentru contributiile importante aduse la intocmirea proiectelor de finantare care vizeaza dezvoltarea durabila a judetului Galati, implementarea acestora, precum si pentru implicarea in activitatile de dezvoltare a judetului nostru prin organizarea de intalniri de afaceri in cadrul Regiunii de Dezvoltare 2 Sud - Est, Euroregiunii "Dunarea de Jos" si pe plan international. 2003
482/20.11.2003Camera de Comert si AgriculturaPentru contributiile importante aduse la intocmirea proiectelor de finantare care vizeaza dezvoltarea durabila a judetului Galati, implementarea acestora, precum si pentru implicarea in activitatile de dezvoltare a judetului nostru prin organizarea de intalniri de afaceri in cadrul Regiunii de Dezvoltare 2 Sud - Est, Euroregiunii "Dunarea de Jos" si pe plan international. 2003
483/20.11.2003Marian FilimonPentru intreaga activitate2003
484/20.11.2003Unor Societati Comerciale cuprinse in clasamentele cu caracter de topUNICOM S.A., METAL TRADE INTERNATIONAL S.R.L., GINAVIDOR S.A., SILVANO S.R.L., CLIMATEC S.R.L., CHIRENIAL S.R.L., STELLA AZZURA S.R.L., IVAS S.R.L., BAZA S.R.L., EXPERT MED S.R.L., CONFORT S.A., AGROINVEST COMPANY LTD S.R.L., SANARA S.R.L., CIVICA S.A., WORLD PILOT SERVICES S.R.L., CONSTRUCtII AVRAM IANCU S.R.L., A.P.D.M., SIMNAV S.R.L., PLASE PESCARESTI S.A., BANCA ROMANEASCA2003
485/20.11.2003Sportivilor care au obtinut rezultate deosebite in activitatea competitionala in anul 2003Valeriu Calancea - haltere - CSM Dunarea
Cornel Musat - arte martiale - Karate Club
Cosmina Dumitriu - popice - CS ICMRSG
Livia Pruteanu - atletism - CSM Dunarea
Tiberiu Agoston - atletism - CSM Dunarea
Andra Mihai - arte martiale - Dunarea Albastra
Razvan Mavrodinescu - arte martiale - CS Kodo
Carmen Gheorghe- Handbal - CS scolar
Daniela Stamate Farcas - arte martiale - CS Meikvo
Cristinel Irimia - atletism - CS scolar
Petrica Neculcea - arte martiale - CS Kodo
Veronica Budileanu - atletism - CS Universitatea
Natalia Voiculescu - tenis de masa - CS ICMRSG
Ionela Milea - taewondo - CSM Dunarea
Judit David - culturism - CS Atlanta 96
Diana Neaga - volei - CSU Metal
Ana Maria Scheau - volei - CSU Metal
Liliana Apostol - volei - CSU Metal
2003
486/20.11.2003Unor antrenori care au obtinut rezultate deosebite in activitatea competitionala in anul 2003 Alexandru Dumitrescu si Valeriu Mihai, Anastase Apostol, Gabriela Ionete, Miron Stanciu, Iulian Bratu, Fita Lovin, Dumitru Vaduvoiu, Teodor Grigoriu si Mircea Lazar, Aurel Berbec, Felix Vararu2003
488/20.11.2003Comisarului sef de politie Ionel TanasePentru activitatea desfasurata2003
489/20.11.2003Agentului sef adjunct Daniel VegaPentru activitatea desfasurata2003
490/20.11.2003Agentului sef Nicolae RosuPentru activitatea desfasurata2003
491/20.11.2003Pet. Adjunct Neculai MileaPentru rezultatele obtinute2003
492/20.11.2003Teatrul Dramatic "Fani Tardini"Pentru organizarea Festivalului National de Comedie editia a XV-a 20032003
493/20.11.2003Vlad VasilePentru intreaga activitate artistica2003
494/20.11.2003Oana Preda GheorghePentru intreaga activitate artistica2003
495/20.11.2003Vasile DanilaPentru intreaga activitate artistica2003
496/20.11.2003Periodicul "Dunarea de Jos" al Centrului Cultural "Dunarea de Jos"pentru modul in care a reflectat realitatea culturala, sociala si economica din municipiul si judetul Galati2003
497/20.11.2003Fanfara "Valurile Dunarii" a Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru activitatea depusa in revigorarea vechii traditii a orasului, in domeniul muzicii de promenada2003
498/20.11.2003Aurica Totolici, solist al Ansamblului Folcloric "Doina Covurluiului"Pentru cei 30 de ani de activitate in promovarea folclorului muzical specific zonei de Sud a Moldovei2003
499/20.11.2003Corala "Allegria" a Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru promovarea tinerilor talente in domeniul muzicii culte2003
500/20.11.2003Centrul Cultural "Dunarea de Jos"Pentru realizarea a peste 450 de manifestari culturale2003
501/20.11.2003Dr. Aurel NechitaPentru activitatea medicala desfasurata2003
502/20.11.2003Dr. Mihaela DebitaPentru activitatea medicala desfasurata2003
503/20.11.2003Dr. Dumitru CristeaPentru activitatea medicala desfasurata2003
504/20.11.2003Dr. Costinela GeorgescuPentru activitatea medicala desfasurata2003
505/20.11.2003Dr. Emil PopaPentru activitatea desfasurata2003
506/20.11.2003Milea G. MihaiPentru rezultate obtinute2003
507/20.11.2003Ciocarlan CosminPentru rezultate obtinute2003
508/20.11.2003D. CristiPentru rezultate obtinute2003
509/20.11.2003Smeu Gh. Constantin CosminPentru rezultate obtinute2003
510/20.11.2003Teatrul Muzical "Nae Leonard"Pentru promovarea culturii galatene pe plan european2003
511/20.11.2003Marcel IonescuCu ocazia implinirii a 40 de ani de activitate cultural - educativa si artistica2003
512/20.11.2003Dobrea TudorachePentru activitatea desfasurata2003
513/20.11.2003Centrul de ingrijire si Asistenta nr.55Pentru intreaga activitate desfasurata pe plan social2003
514/20.11.2003Centrului de ingrijire si Asistenta nr.56Pentru intreaga activitate desfasurata pe plan social2003
515/20.11.2003Caminul pentru Persoane Varstnice "Sf. Spiridon"Pentru intreaga activitate desfasurata pe plan social2003
40/09.03.2004Botez GretaIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
41/09.03.2004Luchiuniuc AuricaIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
42/09.03.2004Costinela Georgescu In semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
43/09.03.2004Stoian CristinaIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
44/09.03.2004Blanaru LuminitaIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
45/09.03.2004 Ilusco GiuseppinaIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
46/09.03.2004Patrichi Ionica In semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
47/09.03.2004 Fita Lovin In semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
48/09.03.2004Marin LauraIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
49/09.03.2004 Anca TomescuIn semn de apreciere a meritelor doamnelor care, prin activitatea desfasurata s-au distins pe plan local, national sau international2004
120/23.11.2004Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2004Pohrib Alina Codruta eleva a Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Lapadus Ramona eleva a Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Popovciuc Dumitru elev al Liceului de Arta "Dimitrie Cuclin" Galati;
Voinea Valerica eleva a Grupului scolar "D. Motoc" Galati;
Talpau Valentin elev al Grupului scolar "Elena Doamna" Galati;
Gugoasa Viorel elev al Colegiului Tehnic "Traian" Galati;
Plesu Andreea eleva a Liceului cu Porgram Sportiv Galati;
Popescu Ciprian elev al Liceului cu Program Sportiv Galati;
Orbeanu Iulian elev al Liceului cu Program Sportiv Galati;
Zamfir Ciprian elev al Liceului cu Program Sportiv Galati;
Dumitru Elena eleva a Liceului "Emil Racovita" Galati;
Buruiana Corina eleva a Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Cocleaza Alexandra eleva a Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Pecheanu Cristina eleva a Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Pancratov Cristian elev al Colegiului National "Vasile Alecsandri" Galati;
Turta Ana Maria Alexandra eleva a Colegiului National "Al. I. Cuza" Galati;
Paiu Daniela eleva a Liceului Pedagogic "C.Negri" Galati;
Mihaluta Florentin eleva a Grupului scolar "Elena Doamna" Galati;
Caizer Pavel elev al Grupului scolar "Gh. Asachi" Galati;
Neculai Nicoleta eleva a Colegiului Economic "Virgil Madgearu" Galati;
Pohrib Constantina eleva a Grupului scolar "Elena Doamna" Galati;
Vicleanu Iulian elev al Grupului scolar "Cai Ferate" Galati;
Gheorghita Marius elev al Colegiului Tehnic "Paul Dimo" Galati;
2004
121/23.11.2004Cadrelor didactice care au obtinut rezultate deosebite in anul 2004Georgeta Balacea Colegiul National "Al. I. Cuza" Galati, pentru competenta cu care pregateste elevii la etapa nationala a Olimpiadei de Matematica;
Ruxandra Serban Colegiul National "Vasile Alecsandri" Galati, ca recunoastere a calitatilor de bun profesor si pedagog;
Marin Dolteanu Colegiul National "Vasile Alecsandri" Galati, pentru rezultate bune obtinute la concursuri cu elevi;
Marilena Rapa Colegiul Economic "Virgil Madgearu" Galati, pentru managementul scolar eficient si dezvoltare institutionala prin proiecte internationale;
Nicoleta Cranganu Liceul Pedagogic "C. Negri" Galati, pentru activitatea publicitica in slujba intereselor invatamantului galatean;
Rodica Koler Liceul De Arta "D. Cuclin" Galati, pentru rezultatele obtinute la concursurile "Paul Constantinescu", Ploiesti;
Ioan Tudor Liceul de Arta "D. Cuclin" Galati, pentru premiile obtinute de elevi la Olimpiada Nationala de Arta Plastica;
Ilie Lazar Grup scolar "Radu Negru" Galati, pentru implementarea proiectului in colaborare cu Consiliul Britanic "Engleza pentru lumea muncii" ;
Aura Moza Inspector scolar de Specialitate, participare la programe internationale;
Ion Dana Grup scolar Elena Doamna Galati, autor de manuale, formator national, participare la programe internationale;
Emilia Gogoncea Colegiul Tehnic Traian Galati, autor de auxiliare curriculare, participare la programe internationale;
Mariana Pacuraru Grup scolar Radu Negru Galati, pentru managementul de calitate si implementarea programelor internationale;
Constantin Ursu Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru rezultate bune obtinute la concursuri cu elevii;
Nicoleta Ionita Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, pentru calitati profesionale deosebite si pentru implicarea in proiectul Strategia Nationala "Actiune Comunitara";
Maria Ciocan Liceul cu Program Sportiv Galati, pentru rezultate de exceptie obtinute cu sportivii cu care lucreaza;
Tudose Teodorascu Liceul cu Program Sportiv Galati, pentru rezultate foarte bune obtinute cu elevii;
2004
122/23.11.2004Conf. univ. dr. Ana CalinPentru promovarea imaginii legate de acticitatea de cercetare stiintifica si publicistica a Universitatii si a municipiului Galati2004
123/23.11.2004Prof. dr. ing. Fetecau CatalinPentru activitatea desfasurata in calitate de director al Centrului de Formare Continua si Transfer Tehnologic din cadrul Universitatii "Dunarea de Jos" Galati2004
124/23.11.2004Sportivilor care au obtinut rezultate deosebite in activitatea competitionala in anul 2004Cornel Mangalea aeromodelism, CSU Metal Galati, campion mondial indoor;
Dan Amoraritei aeromodelism, CSU Metal Galati, campion mondial indoor;
Cornel Musat karate, Locul I la Campionatul European Karate traditional;
Florin Pricop karate, Locul I la Campionatul European Karate traditional pe echipe Praga 2003;
Buhaescu Valentin karate, Locul I la Campionatul European Karate traditional;
Mavrodinescu Razvan karate, locul I la Campionatul European Karate Traditional;
2004
125/23.11.2004Rainea Nicolae Pentru o jumatate de secol in slujba sportului si arbitrajului romanesc2004
126/23.11.2004Personalitatilor sportive din municipiul GalatiMarin Petrescu profesor educatie fizica, activitate in domeniul sportului de 40 ani;
Ionel Musat profesor de educatie fizica, antrenor atletism, cu activitate in domeniul sportului de peste 45 de ani;
Gheorghe Plesnila profesor de educatie fizica, antrenor atletism, cu activitate in domeniul sportului de peste 40 de ani;
Stefania Constantin profesor de educatie fizica, antrenor atletism, cu activitate in domeniul sportului de peste 45 de ani;
Tiron Ioan antrenor hochei pe gheata cu o activitate in domeniul hocheiul de peste 50 ani;
Nicolae Marandici antrenor arte martiale si presedinte al C.S. Karate Club Galati;
2004
127/23.11.2004Tanase MarlenaDirector al Spitalului TBC - pentru activitatea medicala2004
128/23.11.2004Florin PodaruAgent sef adjunct de politie - detasament de interventie rapida, pentru o buna coordonare a actiunilor si misiunilor de lupta, in sprijinul reinstaurarii climatului de ordine, legalitate si siguranta comunitara2004
129/23.11.2004Soare VasileA actionat in fortele internationale de mentinere a pacii din cadrul Detasamentului Special de Actiune al Jandarmeriei Romane in Kossovo2004
130/23.11.2004Corala "Allegria" din cadrul Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru spectacolele organizate in cadrul manifestarilor importante organizate in municipiul Galati2004
131/23.11.2004Parcul Tehnologiei InformatieiPentru aportul deosebit adus la dezvoltarea economica a municipiului Galati2004
132/23.11.2004Fabrica de Accesorii Metalice FAM S.A.Pentru aportul deosebit adus la dezvoltarea economica a municipiului Galati2004
133/23.11.2004Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topSC ARABESQUE SRL - pentru cea mai dinamica dezvoltare, cea mai mare cifra de afaceri;
SC TASTROM 2 SRL - pentru cel mai mare volumla export, loculI pe judet si locul 6 pe tara - recuperari materiale refolosibile;
SC DARMONDO SRL - locul I pe judet si locul 7 pe tara la categoria microintreprinderi in industria constructiilor metalice;
SC EEKELS ROMANIA SRL - locul I pe judet si locul 9 pe tara la categoria intreprinderilor mijlocii - lucrari de instalatii electrice;
SC TORANAVIS SRL - locul 1 si locul 11 pe tara la categoria intreprinderi mici - productia, prelucrarea si conservarea pestelui;
SC ROMANIAN LINE SRL - locul I pe judet la categoria intreprinderilor mici ;
SC HALIFAX SRL - locul 1 pe judes si locul 8 pe tara la categoria intreprinderilor mici - comert cu amanunte produse electronice si electrocasnice;
SC CONEX SRL - locul 1 pe judet la categoria intreprinderilor mici - industria altor produse din minerale nemetalice;
SC DANIEL SRL - realizare deosebita de investitii;
SC FIROGAL SRL - firma care a creat cele mai multe locuri de munca;
SC VITAL MED SRL - primul si singurul serviciu medical ambulatoriu;
SC AGRESS BUSINESS SRL - comers cu amanuntul in magazine de specialitate - produse IT;
SC PELEGRINI SRL - confectii metalice - locul 2 pe judet;
SC PORT BAZINUL NOU SA - servicii portuare, alte transporturi, locul 2 pe judet si locul 3 pe tara;
SC ROMPORTMET SA - locul 1 pe judet si locul 3 pe tara la manipulari si expeditii;
SC MOLDOVULCAN SA - constructii montaj specializate, locul 2 pe judes la categoria intreprinderilor mijlocii;
SC AUTOSTOP SRL - locul 1 pe judet, comert cu en-gross si servicii saecializate, categoria intreprinderilor mici;
SC LUXTEN SA - pentru iluminatul public si ornamental al municipiului Galati, in anul 2004;
SC CONFORT SA - pentru lucrarile de calitate deosebita la scoala nr. 1 Nicolae Mantu Galati, Liceul Dimitrie Cuclin Galati, Gara CFR, s.a.;
SC VEGA 93 SRL - pentru lucrarile executate in domeniul edililor si locuinte ANL, Micro 13, Gara CFR;
SC ICMRS SA - pentru lucrari edilitare si utilitati in municipiul Galati;
BANCA TRANSILVANIA - pentru programele specializate de finantare a IMM - urilor si gama diversificata a creditelor acordate micilor intreprinzatori.
2004
134/23.11.2004Consiliul Local al CopiilorCu ocazia implinirii a 5 ani de activitate2004
138/23.11.2004Dan SoimanPentru activitatea incununata de mari succese2004
139/23.11.2004Colegiului "Vasile Alecsandri"Pentru rezultatele excelente obtinute ani de-a randul de catre colectivul didactic in pregatirea elevilor2004
140/23.11.2004Colegiului "Virgil Madgearu"Pentru modul coerent in care se realizeaza educatia scolara2004
568/22.11.2005Sectiei Cercetare, Valorificare si Conservare a Traditiei si Creatiei Populare din cadrul Centrului Cultural "Dunarea de Jos"Pentru intreaga activitate2005
569/22.11.2005Universitatea Danubius din GalatiInstitutie de invatamant superior cu traditie in municipiul Galati, generatiile de studenti s-au remarcat in plan profesional, ceea ce dovedeste calitatea actului de invatamant2005
570/22.11.2005Facultatii de Medicina din cadrul Universitatii "Dunarea de Jos"Pentru intreaga activitate2005
571/22.11.2005S.C. Mittal Steel Galati S.A.Pentru intreaga activitate2005
572/22.11.2005Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topS.C. IVAS S.R.L., S.C. ARHITRAVA S.R.L., S.C. DOCURI S.A., S.C. CIP S.R.L., S.C. CAVIEM LINE S.R.L., S.C. ANDIRIVAC S.R.L., S.C. VIVA COMPANY S.R.L., S.C. NALBA S.A., S.C. BULROM PETROLEUM S.R.L., S.C. ADY TOMA S.R.L., S.C. CRIOMEC S.A., S.C. HANTA S.R.L., S.C. VIDOBET GRUP S.R.L., S.C. DOLADELA COMPANY S.R.L., S.C. PIMLAND AGRO S.R.L., S.C. DSU ROMANIA S.A., S.C. BUTAN GRUP S.R.L., BANC POST S.A. GALATI 2005
573/22.11.2005Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2005Namolosanu Medeea - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Ciucalau Roxana - Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin"
Buruiana Filip - Colegiul National „V. Alecsandri"
Pascale Andra - Colegiul National "V. Alecsandri"
Enache Daniel - Seminarul Teologic "Sf. Apostol Andrei"
2005
574/22.11.2005Unor sportive care au realizat performante in competitiile oficiale interne si internationaleMihai Tampeanu

Petrica Neculcea

Narcis Stratulat

Ion Cercel

Ramona Andrei
2005
575/22.11.2005Unor studenti ai Universitatii Danubius din GalatiBanaseanu Manuela
Nanu Mirela
Banuc Simona
2005
576/22.11.2005Unor studenti care s-au distins la diferite simpozioane, conferinte si concursuriTurcanu Adrian - Facultatea de stiinta Calculatoarelor
Dumitrascu Loredana - Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor
Popa Mihaela - Facultatea de Metalurgie si stiinta Materialelor
Buruiana Florentina - Facultatea de Mecanica
Melescanu Ionut Cristinel - Facultatea de Inginerie Electrica si Electronica
Stan Manuela Iulia - Facultatea de Medicina
Dumitriu Cosmina - Facultatea de Educatie Fizica si Sport
2005
577/22.11.2005Profesor doctor Octavian MafteiPentru intreaga activitate2005
578/22.11.2005Gheorghe MironPentru intreaga activitate2005
579/22.11.2005Ciorascu Alexandru - regizor artisticPentru intreaga activitate2005
580/22.11.2005Stan Paul - arhitectPentru intreaga activitate2005
581/22.11.2005Profesor Apostol GurauPentru intreaga activitate2005
141/06.04.2006Paul San-PetruPentru intreaga activitate2006
142/06.04.2006Simion AjarescuPentru intreaga activitate2006
636/23.11.2006Parlog VasileConsilier local, pe parcursul celor 4 mandate a contribuit la initierea mai multor proiecte de hotarare2006
637/23.11.2006Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2005Nastase Cosmina Valentina eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati, a obtinut numeroase premii la olimpiade judetene si nationale;
Trotus Ioan elev al Colegiului National Vasile Alecsandri Galati, a obtinut numeroase premii la concursuri judetene si nationale, olimpiade de Fizica si de Chimie;
Popa Nadina eleva a Liceului Pedagogic C Negri Galati, are rezultate deosebite la invatatura, obtinand locul I la Olimpiada de Pedagogie-Psihologie;
Tabacaru Ionel elev al Grupului scolar Industrian D. Motoc Galati, participant la diverse olimpiade pe profil de resurse naturale si protectia mediului;
Palade Valentin elev al Seminarului Teologic Sf. Andrei Galati, s-a remarcat prin pictura bisericeasca colaborand cu pictorul Alexandru Cont la pictura capelei din incinta scolii, a obtinut premiul III la concursul Icoana din sufletul copilului, 2006, Timisoara;
2006
638/23.11.2006Unor studenti ai Universitatii "Dunarea de Jos"Turcanu Adrian - Facultatea de stiinta si Ingineria Calculatoarelor, a condus echipa facultatii in finala nationala a competitiei studentesti Microsoft Image Cup 2006, sectiunea Software Design;
Damian Laurentiu George - Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor, este admis primul la facultate obtinand bursa de merit;
Nistor Alina Iuliana - Facultatea de Metalurgie;
Gavan Dragos Bogdan - Facultatea de Electronica, are numeroase premii la Olimpiadele nationale de Electronica si Automatizari;
Stefanescu Alina - Facultatea de stiinta si Ingineria Produselor Alimentare, membra a Senatului Universitatii Dunarea de Jos;
2006
639/23.11.2006Unor studenti ai Universitatii "Danubius" GalatiDumitrasc Elena Mihaela Facultatea de Drept, participa la Sesiuni de comunicari stiintifice;
Manole Maria Laura Facultatea de Drept, participa la diferite Sesiuni de comunicari stiintifice "Integrarea Europeana - relatii si perspective";
Ghiurca Sebastian Facultatea de stiinte Economice, are rezultate deosebite la materiile care implica utilizarea si programarea calculatoarelor;
Zainescu Adrian Facultatea de stiinte ale Comunicarii, rezultate deosebite la invatatura;
2006
640/23.11.2006Unor sportivi cu rezultate deosebite la competitiile oficiale nationale si internationaleCiocan Cristian box, Box Club "Bute" Pechea;
Lucanu Petru Alexandru tenis de camp, CSM Dunarea Galati;
Raileanu Nina popice, CS Voinita;
Judit David culturism, Lulu-Gym;
Marius Jechianu box, Box Club "Bute" Pechea;
2006
641/23.11.2006Dan Basarab NanuDirectorul Muzeului de Arta Vizuala Galati, se remarca printr-o activitate intensa in cercetarea stiintifica in santiere arheologice, a colaborat la multe proiecte culturale ca finantare europeana2006
642/23.11.2006Dr. Cosma TapliucDistinsa personalitate a lumii medicale galatene ce a dat dovada de calitati manageriale deosebite2006
643/23.11.2006Mioara VelicuSolista de muzica populara, pentru intreaga sa activitate desfasurata pe parcursul a 40 de ani de promovare a folclorului moldovenesc a imbogatit cartea de vizita a municipiului Galati2006
644/23.11.2006Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topS.C. EURO PEC S.A., S.C. BAUROM CONSTRUCT S.R.L., S.C. TANGOU SCRAPS RECYCLING COMPANY S.R.L., S.C. DENTAL S.R.L., S.C. CONSTRUCT DESIGN S.R.L., S.C. NEW ROLAX S.R.L., S.C. ENERGOBET SERVICE S.R.L., S.C. FRIGOREX S.R.L., S.C. TANCRAD S.R.L., S.C. SECURITAS WBC S.R.L., S.C. STAER INTERNATIONAL S.A., S.C. ANGHEL N.G. S.R.L., S.C. DS TOFAN S.R.L., S.C. ANDRADA S.R.L.,S.C. DIDONA B S.R.L., S.C. PRUTUL S.A., PIRES BANK GALATI2006
645/23.11.2006Revistei scoala GalateanaEste o publicatie lunara de informatie si opinie pedagogica, editata de Casa Corpului Didactic, a primit, in anul 2004, Diploma Institutului pentru Drepturile Omului si Ministerului Educatiei si Cercetarii2006
645/23.11.2006Ansamblului folcloric "Doina Covurluiului"Pentru activitatea intensa desfasurata pe plan artistic, prin participarea atat la sarbatorile zonale cat si national, sustinand si concerte de binefacere sustinute pentru categoriile de persoane defavorizate2006
647/23.11.2006Comitetului de infratire Galati - PessacRelatiile de infratire au fost consolidate prin programe derulate in parteneriat cu omologii francezi, au avut loc numeroase schimburi de experienta intre specialisti si institutii din varii domenii: cultura, invatamant, social2006
565/22.11.2007Unor studenti ai Universitatii "Dunarea de Jos" care au obtinut rezultate deosebite in anul 2007Dragomir Lucia Roxana Facultatea de Inginerie Electrica si Electronica, specializarea Telecomunicatii;
Stefanescu Alina Facultatea de stiinta si Ingineria Produselor Alimentare;
Coman Adrian Facultatea de Nave;
Stancu Furcila Cristina Adriana Facultatea de Medicina si Farmacie
2007
566/22.11.2007Unor studenti ai Universitatii "Danubius" care au obtinut rezultate deosebite in anul 2007Lacatus Carmen Alina Facultatea de Drept;
Zaharia Corina Facultatea de Drept Galati;
Teodorascu Viorela Facultatea de stiinte ale Comunicarii;
2007
567/22.11.2007Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleCiocan Cristian box, multiplu medaliat la Campionatele Nationale, locul III la Campionatul European comunitar de seniori - Dublin 2007;
Mitu Andreea Cristian tenis de camp, campioana nationala la categoria de 16 ani - simplu si dublu;
Gheoca Gabriel kaiac canoe, loc II la Campionatul Mondial de Juniori - 2007;
Andries Ramona Elena haltere, componenta a lotului national;
Tudorache Elena campioana nationala Cros junior II 2004, 2006, campioana balcanica cros;
Marandici Nicolae antrenor emerit in anul 2003, a obtinut 5 medalii de aur in Polonia 2007;
Dumitru Ioana locul I la Campionatuln Mondial - Kumite individual, locul I la Campionatul Mondial - Kata;
2007
568/22.11.2007Elevilor care au obtinut rezultate deosebite in anul 2007Rosca Florin elev al Colegiului National Al. I. Cuza Galati;
Sima Cristina eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Obancea Andreea eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Andrisoi Silviu elev al Liceului de Arta D. Cuclin Galati;
Savin Tiberiu elev al Colegiului National Al. I. Cuza Galati;
Huma Cezara eleva a Colegiului National Al. I. Cuza Galati;
2007
569/22.11.2007Ansamblul folcloric "Doina Covurluiului"Pentru valorificarea folclorului muzical-coregrafic cu specific national si euroregional si poarta vechiul nume al judetului Galati Covurlui2007
570/22.11.2007Fanfarei "Valurile Dunarii"Formatie etalon pentru zona de sud a Moldovei fiind clasificata la nivel national pe locul III in randul fanfarelor civile2007
571/22.11.2007Scoala de Arta din GalatiSimbolul demersului cultural in spiritul educatiei permanente, a obsinut locul IV la Simpozionul National de la Targu Jiu, in anul 20022007
572/22.11.2007Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topS.C. GIRAMET S.R.L., S.C. ROVIMETAL S.R.L., S.C. TRIOMET 2000 S.R.L., S.C. ASIL S.R.L., S.C. TERRACONS CIVIC S.R.L., S.C. SIRISO GROUP S.R.L., S.C. GRESTINCOM S.R.L., S.C. GAMACRIS S.R.L., S.C. CERADENT S.A., S.C. PIETRICICA S.R.L., S.C. TURNAROM S.A., S.C. ELDEK PROD S.R.L., S.C. KATY S.R.L., RAIFFAISEN BANK S.A., S.C. VIVA COMPANY S.R.L., S.C. ARABESQUE S.R.L.2007
573/22.11.2007David ZoltanActiveaza in cadrul Clubului F.C. Otelul Galati, experienta aproximativ 45 de ani ca formator de grupe de copii2007
574/22.11.2007Nedelcu VioricaInstitutoare la scoala Gimnaziala nr. 28 Galati, coordoneaza activitatea organizatiei de copii "Consiliul Local al Copiilor"2007
575/22.11.2007Dr. Bogdan GaboraMedic primar urgente, sef serviciu UPU-SMURD al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Galati, pentru profesionalismul de care a dat dovada in activitatea sa2007
576/22.11.2007Prof. Dr. Ing. Catalin FetecauPentru activitatea desfasurata in domeniul cercetarii stiintifice2007
577/22.11.2007Musat Carmina LianaConferentiar universitar doctor al Facultatii de Medicina si Farmacie, Prodecan al Facultatii de Medicina si Farmacie, autor a numeroase carti de specialitate2007
244/25.11.2008Clubul Sportiv "PHOENIX" GalatiPentru rezultatele deosebite obtinute atat in tara cat si pe plan local la Campionatele Nationale de Juniori2008
245/25.11.2008Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si international in anul 2008Picos Irina eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Cosma Paul elev a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Pocora Anca Maria eleva a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Danaila Dan elev a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
Hamza Daiana elev a Colegiului National Vasile Alecsandri Galati;
2008
246/25.11.2008Unor studenti care s-au remarcat atat prin rezultate deosebite atat la invatatura cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutieAntohe C. Florin Mihai Facultatea de stiinte;
Matei Gh. Nicoleta Facultatea de Inginerie Braila;
Opricescu Gh. Irina Facultatea de Mecanica;
Opricescu Gh. Diana Facultatea de Mecanica;
Moroianu N. Marina Facultatea de Transfrontaliera de stiinte Umaniste, Economice si Ingineresti;
Axenie L. Cristian Facultatea de stiinta Calculatoarele;
Gaureanu Boev D. Monica
Bolocan Andrei Sorin
Huzum Florentina
Cimpoi Marinela
Dorin Matei
Dedis Georgiana
Zaharia Andreea Alina
2008
247/25.11.2008Conf. universitar Dr. Tutunaru DanaPentru intreaga activitate de cercetare stiintifica2008
248/25.11.2008Prof. Dr. Ing. Cristea Victor O personalitate inalta si distinsa intr-un domeniu care a adus intotdeauna nume si renume municipiului Galati - pescuit si acvacultura, pentru intreaga activitate de cercetare stiintifica2008
249/25.11.2008Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationalePorgras Ana - gimnastica;
Andries Elena - haltere;
Budileanu Veronica - atletism;
Plesu Andreea - atletism;
Badiu Teodora - badminton;
2008
250/25.11.2008Paul ButaPentru intreaga activitate artistica2008
251/25.11.2008Fanfara "Valurile Dunarii"Formatie etalon pentru zona de sud a Moldovei fiind clasificata la nivel national pe locul III in randul fanfarelor civile2008
252/25.11.2008Revista "Dunarea de Jos"Proiect care a evoluat si a reusit sa devina o carte de vizita a Galatiului cultural2008
253/25.11.2008Valentina OnetBeneficiara a 2 burse de studiu obtinute prin Ministerul Culturii, a desfasurat o activitate de documentarist la sectia "Colectii Speciale" a Bibliotecii Judetene "V. A. Urechia" Galati2008
254/25.11.2008Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topS.C. ROMLOTUS COMPUTERS S.R.L.; S.C. ALTEXIM S.R.L.; S.C. GALFINBAND S.A.; S.C. EUROCAD S.R.L.;S.C. DYNAMIC SELLING GROUP S.R.L.; S.C. MENAROM PEC S.A.; S.C. VINTON S.R.L.; S.C. ORON INTERNATIONAL S.R.L.; S.C. UNION CASA S.R.L.; S.C. DEM MEDIA S.R.L.; S.C. ROMPRIMA S.R.L.; S.C. STIBORG S.R.L.; S.C. BETOANE COMPLEXE S.R.L., S.C. NASDIS S.R.L.;S.C. AGROPORT S.A.; CEC BANK2008
255/25.11.2008Camerei de Comert, Industrie si Agricultura GalatiPentru contributia adusa la consolidarea activitatii IMM-urilor si a institutiilor publice2008
256/25.11.2008Dr. Negulescu IuliaMedic primar pediatru, pentru profesionalismul, daruirea si tinuta morala care s-a preocupat de sanatatea copiilor internati in Sectia de Pediatrie II a Spitalului de Pediatrie Galati, de-a lungul a 30 de ani ca sef de sectie pediatrie si peste 35 de ani de activitate medicala2008
257/25.11.2008Seminarului Teologic "Sfantul Apostol Andrei"Pentru rolul spiritual, cultural si formativ de exceptie, cu precadere in cei 100 de ani de la asezarea Seminarului sub patronajul spiritual al Sfantului Apostol Andrei (1998 - 2008) 2008
258/25.11.2008Pc. Pr. Prof. Costel BulgaruDirector al Seminarului Teologic "Sfantul Apostol Andrei" Galati, pentru rolul spiritual, cultural si formativ de exceptie, cu precadere in cei 100 de ani de la asezarea Seminarului sub patronajul spiritual al Sfantului Apostol Andrei (1998 - 2008 )2008
259/25.11.2008Pc. Pr. Lucian PetroaiaPentru contributia pe plan national la reafirmarea rolului Sfintei Scripturi in viata spirituala si culturala a poporului roman, in cadrul programului patriarhal "2008 - Anul Jubiliar al Sfintei Scripturi si al Sfintei Liturghii"2008
260/25.11.2008Prof. Dr. Ing. Nicolae OanceaPersonalitate de frunte a ingineriei mecanice sI industriale in Romania, cu o foarte buna vizibilitate in strainatate2008
614/19.11.2009Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleTites Georgiana Andreea haltere, CSM Dunarea Galati;
Zota Ciprian, atletism CSS Galati, CSM Dunarea Galati;
Tig Patricia tenis de camp, CTI CMRS Galati;
Neghina Oana Nicoleta popice, C.S Vointa Galati;
Gabriel Podasca box, Box Club "Bute" Galati;
2009
617/19.11.2009Dr. Ghioca VasileMedic primar stomatolog, pentru intreaga activitate 2009
618/19.11.2009Dr. Dobrovici Bacalbasa NicolaePersonalitate marcanta pentru lumea medicala si cea culturala din municipiul Galati2009
619/19.11.2009Scoala de Arte din GalatiInstitutie care in cei 41 de ani de existenta a reusit sa se impuna cu performante remarcabile in peisajul cultural local, national si chiar international2009
620/19.11.2009Biblioteca "V. A. Urechia" din GalatiInstitutie de prestigiu care a desfasurat o activitate densa, bogata si diversa in domeniul culturii2009
621/19.11.2009Casa de Cultura a Sindicatelor din GalatiCu ocazia celor 40 de ani de la infiintare2009
622/19.11.2009Ar. Dan UjeucaPentru realizarea unui proiect "periculos de indraznet", grandios - "Muzeul de Arta Vizuala" Galati2009
623/19.11.2009Prof. univ. Dr. Ing. Mircea ModigaPentru bogata activitate desfasurata in domeniul mecanicii mediilor continue, desen tehnic, geometrie descriptiva, analiza experimentala si cu elemete finite a tensiunilor si pentru contributia adusa la formarea a zeci promotii de studenti in domeniile nave, tehnologia constructiilor de masini, frigotehnie, metalurgie, s.a.2009
624/19.11.2009Arh. Liliana BuhociuPentru contributia deosebita adusa la imbunatatirea imaginii orasului nostru2009
625/19.11.2009S.C. LUXTEN LIGHTING S.R.L.Presteaza servicii de iluminat public pe raza municipiului Galati si aduce transformari cladirilor declarate monumente arhitecturale si istorice, realizand un iluminat arhitectural, schimband fatadele sumbre ale acestor cladiri si s-a implicat in viata comunitatii2009
626/19.11.2009S.C. Administratia Pietelor Agroalimentare S.A.A contribuit la promovarea imaginii municipiului Galati in tara si strainatate prin rezultate deosebite obtinute pe parcursul anului 2009, investitii efectuate, capacitatea de dezvoltare si de crestere a locurilor de munca, participarea activa in mediul economic, promovarea intereselor comunitatii de afaceri locale2009
627/19.11.2009Scoala Romana de Afaceri - Filiala GalatiA contribuit la promovarea imaginii municipiului Galati in tara si strainatate prin rezultate deosebite obtinute pe parcursul anului 2009, investitii efectuate, capacitatea de dezvoltare si de crestere a locurilor de munca, participarea activa in mediul economic, promovarea intereselor comunitatii de afaceri locale2009
628/19.11.2009Fundatia pentru Promovarea Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii GalatiA contribuit la promovarea imaginii municipiului Galati in tara si strainatate prin rezultate deosebite obtinute pe parcursul anului 2009, investitii efectuate, capacitatea de dezvoltare si de crestere a locurilor de munca, participarea activa in mediul economic, promovarea intereselor comunitatii de afaceri locale2009
629/19.11.2009Unor societati comerciale care s-au remacat si sunt cuprinse in clasamentele de topS.C. VALDIVIA CONTRUNCTING S.R.L.; S.C. PANEUROGAL S.R.L.; S.C. CEFIN ROMANIA S.R.L.; S.C. NEDISTRUCTIV S.R.L.; S.C. CERTASIG S.R.L. - SUCURSALA GALATI; S.C. TEX S.A.; S.C. ROASIO CONSTRUCT S.R.L.; S.C. KAMINA S.R.L.; S.C. VEGA COMPANY S.R.L.; S.C. TQ CONSULTANTA SI RECRUTARE S.R.L.; S.C. DIALFA SECURITY S.R.L.2009
630/19.11.2009Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si international in anul 2009Danaila Ioana Adriana Colegiul National Al. I. Cuza Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala - limba franceza;
Chirnoaga Raluca Mihaela Colegiul National Al. I. Cuza Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala - limba germana;
Danaila Dan Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala matematica;
Cosma Paul Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala matematica;
Dragu Andreea Colegiul de Industrie Alimentara Elena Doamna Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala - discipline tehnice;
Rapa George Lucian Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala - limba engleza;
Negru Mirela Simona Colegiul Economic Virgil Madgearu Galati, a obtinut rezultate la Olimpiada nationala - discipline tehnice;
2009
631/19.11.2009Unor studenti care s-au remarcat atat prin rezultate deosebite atat la invatatura cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutieTasnic Tatiana Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor;
Petrea Cristina Elena Facultatea de Istorie, Filosofie si Teologie;
Enache Marcela Catalina Facultatea de Metalurgie si stiinta Materialelor;
Gaureanu Monica Facultatea de Medicina si Farmacie;
Popa Raul Facultatea de Arte;
Marton Alexandru Facultatea de stiinta Calculatoarelor;
Calin Raluca Georgiana Facultatea de Inginerie Electrica si Electronica;
Asavei Sorin Facultatea de stiinte Economice;
Filip Alin Constantin Facultatea de stiinte Economice;
Topala Angelica Virginica Facultatea de Drept;
Novac Anca Facultatea de stiinte ale Comunicarii;
Negrut Alexandra Facultatea de Relatii Internationale si Studii Internationale si Studii Europene
2009
483/23.11.2010Dumitru BahamatPentru vasta activitate desfasurata in domeniul restaurarii monumentelor istorice2010
484/23.11.2010Ionel LazarMaestru coregraf in cadrul Ansamblului Folcloric "Doina Covurluiului"2010
485/23.11.2010Dr. Maria Deju Pentru profesionalismul, daruirea si tinuta morala cu care s-a preocupat de sanatatea pacientilor de-a lungul carierei sale medicale2010
486/23.11.2010S.C. Dutch Marine Trading Design S.A.Pentru obtinerea unor rezultate deosebite, care au facut investitii in municipiu si care au contribuit la cresterea numarului locuitorilor de munca2010
487/23.11.2010Unor Societati Comerciale cuprinse in clasamentele cu caracter de topS.C. ALFA GROUP S.R.L.; S.C. BANGSONIC S.R.L.; S.C. COLTRANS S.R.L.; S.C. HYGEIA S.R.L.; S.C. IFTODE UNIVERSAL S.N.C.; S.C. JOBASSIST GLOBAL S.R.L.; OTP BANK; S.C. REMICO COMPREST S.R.L.; S.C. ROMSIT CONSTRUCT S.R.L.; S.C. SECURITY PEC S.R.L.; S.C. SIMONGRIG S.R.L.; S.C. TIPROTEH S.R.L.2010
488/23.11.2010Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si international in anul 2010Picos Irina Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Racoreanu Mihai Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Danaila Dan Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Codreanu Narcisa Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Murariu Adrian Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
2010
489/23.11.2010Unor studenti care s-au remarcat atat prin rezultate deosebite atat la invatatura cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutiePop Liliana Facultatea de Medicina;
Vlad Angelica Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor;
Savonea Violeta Facultatea de Litere;
Zota Ciprian Facultatea de Educatie si Sport;
Lupu Ionela Facultatea de Mecanica;
Gadei Marcela Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor;
Botezatu Mihaela Facultatea de Medicina;
Stefanesnu Domnica Crenguta Facultatea de Medicina;
Topala Angellica Facultatea de Drept;
Iurcan Mariana Dorina Facultatea de stiinte Economice;
Latcan Raducu Mircea Facultatea de stiinte Economice; Mitu Marius Gabriel, Facultatea de stiinte ale Comunicarii;
Caramerli Angel Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene;
2010
490/23.11.2010Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleMarcovici Andreea haltere, CSM Dunarea Galati;
Andries Andreea haltere, CSM Dunarea Galati;
Gheoca Gabriel kaiac canoe;
Porgras Ana gimnastica
2010
491/23.11.2010Unor antrenori care au obtinut rezultate deosebite in activitatea competitionalaMihai Nicolae antrenor haltere, CSM Dunarea Galati;
Dimofte Costel antrenor haltere, LPS Galati;
Maftei Adrian antrenor kaiac-canoe;
Galea Paul antrenor gimnastica, LPS Galati
2010
492/23.11.2010Corneliu Stoica Poet, critic si istoric de arta, publicist, pedagog, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
493/23.11.2010Sterian VicolPresedinte Societatea Scriitorilor "Costache Negri" Galati, redactor-sef Revista Porto-Franco, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
494/23.11.2010Vasile CiuchinaDirector Colegiul National Vasile Alecsandri Galati, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
495/23.11.2010Gheorghe Andreescu Artist plastic, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
496/23.11.2010Teodor Visan Pictor, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
497/23.11.2010 Theodor ParapiruProfesor, scriitor, personalitate care s-a remarcat in diferite domenii culturale2010
498/23.11.2010Trupa de dans "Stance Crew"Pentru numeroasele premii obtinute pe plan local, national, si international2010
499/23.11.2010Dorinel Munteanu - antrenorPentru intreaga activitate sportiva2010
504/24.11.2011Nicolae Bacalbasa - DobroviciMedic anestezist, pentru profesionalismul, daruirea si tinuta morala cu care s-a preocupat de sanatatea pacienilor sai2011
505/24.11.2011Corneliu AntoniuScriitor, publicist, fondator al Revistei Antares si al Fundatiei Culturale care s-a remarcat in domeniul culturii si a avut o contributie substantiala la promovarea valorilor locale pe plan national si international 2011
506/24.11.2011Marinescu Corneliu AlexandruMedic primat neurochirurg, pentru profesionalismul, daruirea si tinuta morala cu care s-a preocupat de sanatatea pacienilor sai2011
507/24.11.2011Biblioteca "V.A. Urechia" GalatiBiblioteca publica de stat cu profil enciclopedic, cu ocazia a 121 de ani de existenta2011
508/24.11.2011Mioara VoncilaCa o recunoastere a activitatii sale sustinute in sprijinul promovarii culturii galatene si stiintei biblioteconomice2011
509/24.11.2011Doinita MileaCa o recunoastere a activitatii sale sustinute in sprijinul promovarii culturii si stiintei galatene2011
510/24.11.2011Prof. univ. Dr. Iuliana AproduPentru intreaga sa activitate2011
511/24.11.2011Gasparotti Carmen Pentru sprijinul acordat dezvoltarii invatamantului universitar naval galatean2011
512/24.11.2011Combinatului Siderurgic "Arcelor Mittal" GalatiCu ocazia a 50 de ani de existenta2011
513/24.11.2011 Mocanu AurelianPentru activitatea desfasurata in sprijinul siderurgiei galatene2011
514/24.11.2011Clubului Sportiv "PHOENIX"Pentru rezultatele deosebite obtinute pe plan sportiv2011
515/24.11.2011Unor Societati Comerciale cuprinse in clasamentele cu caracter de topS.C. ADORIAN 2000 S.R.L.; S.C. ALTSTIL CONSTRUCT S.R.L.; S.C. ASTRA ASIGURARI S.A.; S.C. BUREAU C-VERITAS ROMANIA CONTROLE INTERNATIONAL S.R.L.; S.C. COMTIEM S.R.L.; S.C. ENGELMI S.R.L.; S.C. EXPERT MED - CENTRUL MEDICAL IRINA S.R.L.; S.C. MAGNUS CREDIT IFN S.R.L.; S.C. NAVROM REPARATII S.A.; S.C. SANAFIN S.R.L.; S.C. SELIR S.R.L.; S.C. UNICREDIT TIRIAC BANK GALATI2011
516/24.11.2011Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si international in anul 2011Danaila Dan Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Racoreanu Mihai Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Gurau Valentina Colegiul de Industrie Alimentara Elena Doamna Galati;
Bostan Daniela Liceul Teoretic Emil Racovita Galati;
Eniceicu Dan Colegiul National Vasile Alecsandri Galati
2011
517/24.11.2011Unor studenti care s-au remarcat atat prin rezultate deosebite atat la invatatura cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutieBusteanu Oana Iuliana Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor;
Craciun Simona Facultatea de Arte;
Ion Ionut Mihai Facultatea de Automatica, Calculatoare, Inginerie Electrica si Electronica;
Lovin Sorin Valentin Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor;
Berzacovici Lucian Facultatea de Mecanica;
Alexandra Stoian;
Gherghe Costel Facultatea de stiinte Economice;
Gheorghe (Bacnas) Mirela Facultatea de stiinte Economice;
Frosin Simona Facultatea de Comunicare si Relatii Internationale;
Miu (Chitu) Laura Iulia Facultatea de Drept;
Muntianu (Inci) Aurelia Facultatea de Drept
2011
518/24.11.2011Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleMarcovici Andreea haltere, CSS Galati;
Nitu Miruna badminton, C.S.Siderurgistul Galati;
Raileanu Iulia baschet, C.S. Phoenix Galati;
Irina Vasilache baschet, C.S. Phoenix Galati;
Paraschiv Mihai dans sportiv, C.S.Fantezia Galati
2011
519/24.11.2011Trupa de street - dances "Stance Crew"Pentru rezultatele obtinute la competitii nationale si internationale2011
520/24.11.2011Echipa de Fotbal "Otelul Galati"A castigat Campionatul si Supercupa Romaniei si a participat la Champions League2011
521/24.11.2011S.C. ADMINISTRATIA PIETELOR AGROALIMENTARE S.A.S-a remarcat prin activitatile de imbunatatire a serviciilor oferite atat agentilor economici, cat si cetatenilor orasului2011
522/24.11.2011Unor antrenori care au contribuit la obtinerea rezultatelor deosebite ale sportivilor Dimofte Costel
Badiu Dorel
Lepadatu Mugurel
Adam Andreea
2011
523/24.11.2011Trupa de teatru "De ce ficatul"Pentru rezultatele obtinute la festivalurile nationale de teatru2011
524/24.11.2011Cristina TcacencoPentru locul III obtinut la Concursul International "Best Body Award"2011
525/24.11.2011Unor cadre didactice care au contribuit la dezvoltarea si promovarea cercetarii stiintificeProf.univ. Dr. Benone Pusca
Prof. univ. Dr. Ariton Viorel
Prof. univ. Dr. Dragomir Georgeta
Prof univ. Dr. Negrut Vasilica
Conf. univ. Dr. Andy Pusca
2011
190/22.11.2012Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleDobrea Valentin haltere, CSM Dunarea Galati;
Bucsan Georgiana taekwondo, CSM Dunarea Galati;
Nitu Miruna Elena badminton, C.S.Siderurgistul Galati;
Faliboga Raul stefan dans sportiv, C.S.Fantezia Galati;
Butea Loredana Georgiana dans sportiv, C.S.Fantezia Galati
2012
192/22.11.2012Unor Societati Comerciale cuprinse in clasamentele cu caracter de top S.C. ADINA S.R.L., S.C. CARUL CU BERE 95 S.R.L., S.C. GALFIDO S.R.L., S.C. GORIM S.R.L., S.C. GROUPAMA ASIGURARI S.A., MILLENIUM BANK GALATI, S.C. NAVCONSULT S.R.L., S.C. NAVMARO S.R.L., S.C. UZINSIDER ENGINEERING S.A., S.C. VITALMOTOR S.R.L.2012
193/22.11.2012Preotului Eugen DragoiPentru promovarea siintelor istorice, pentru realizarea unui peisaj literar galatean care pune in valoare traditia orasului Galati2012
194/22.11.2012Tanase MarilenaMedic primar pneumolog, a participat la numeroase congrese si simpozioane in tara, a sustinut cursuri de instruire pe probleme de tuberculoza si strategie DOT a medicilor de familie, asistensilor medicali din reteaua de pneumoftiziologie din judetele Galati si Braila2012
195/22.11.2012Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si international in anul 2012Craciun Maria Liceul de Arte Dimitrie Cuclin Galati;
Chirac Cristian Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Murariu Adrian Gabriel Colegiul National Vasile Alecsandri Galati;
Andries Elena Club Sportiv scolar Galati;
Chetroi Mariana Colegiul de Industrie Alimentara Dumitru Motoc Galati;
Constantinescu Diana Elena Scoala Generala nr. 13 Stefan cel Mare Galati
2012
196/22.11.2012Unor studenti care s-au remarcat atat prin rezultate deosebite atat la invatatura cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutieAfteni V. Cezarina
Timofte P. Savin
Jagite C. George
Florea R. Tudorel Mihaita
Marcu I. Elena Alina
Popa Gabriel Valeriu
Calota Gabriela Carmen
2012
197/22.11.2012Prof. Dr. Barbu LeiboviciPentru merite si rezultate deosebite in intreaga activitate profesionala, cat si cu prilegul aniversarii a 75 de ani de viata petrecuti pe meleagurile galatene2012
206/20.12.2012Ciprian LunguPentru lectia de civism data prin cedarea unei suprafete de teren, municipiului, ceea ce a dus la efectuarea unor lucrari de modernizare si reabilitare a unei strazi2012
517/22.11.2013Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleBaleanu Ionela haltere;
Furmuz Cristina atletism;
Stoica Roxana karate;
Climescu Ionut haltere;
Penciu Andreea haltere;
Ghibu Marian taekwondo
Valeriu Pintilie lupte libere
Paraschiv Gabriel Ioan
2013
517/22.11.2013Prof. ZANFIR ILIE - Biblioteca "V. A. Urechia"Pentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013STELIAN STANCU - Teatrul de Papusi "Gulliver" GalatiPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013GRUPUL VOCESPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013MARIAN ADAM - fondatorul Clubului de Dans Sportiv FanteziaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013Dr. MATEI MADALINAPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013Dr. VASILE RODICA DORINA - medic primar oncologPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013Dr. ZISU MIOARAPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013Dr. MORARU PETRUTA IULIANAPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. ARCELORMITTAL TUBULAR PRODUCTS GALATI S.R.L. - Director General Cosmin TomaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. ATTOSOFT S.R.L. - Director General Iulian SoicescuPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013Corpul expertilor contabili si contabililor din Romania – filiala Galati, Presedinte Ecaterina NecsulescuPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. CREMIAL S.R.L. - Director General Crina MihoviciPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. DAVIS DESIGN S.R.L. - Director General David SavaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. ELCO S.R.L. - Director General Adrian GavrilaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. HRISTAN SRL - Director General Ionel HriscaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. MONDO COMPUTERS S.R.L. - Director General Dorin PopaPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013OMNIASIG Galati - Director Panait AxentePentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. PROCUREMENT CONSULTING TRADING SERVICES S.R.L. - Director General Claudio MarconiPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. ROSTEEL INVEST S.R.L. - Manager General Cristian GatinPentru contributia avuta la promovarea si valorificarea patrimoniului cultural national prin cuvantul scris si satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare documentare, educare din municipiul Galati, rezultate bune la invatatura, participare la competitii sportive, festivalurile nationale si internationale, societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de top2013
517/22.11.2013S.C. DAMEN SHIPYARDS S.A. GALATI - Director General Sorensen FlemmingPentru realizarea de investitii si mentinerea locurilor de munca 2013
517/22.11.2013ALBULESCU COSMINAEleva - C. N. "Costache Negri"2013
517/22.11.2013CRISTEA ALINAEleva - C. N. "Vasile Alecsandri"2013
517/22.11.2013IONESCU MARIA CRISTINAEleva - C. N. "Vasile Alecsandri"2013
517/22.11.2013FRINCULESCU ANDRAEleva - C.N. "Mihail Kogalniceanu", sectia Matematica Informatica2013
517/22.11.2013RACLEA ROBERT CRISTIANElev - C. N. "Vasile Alecsandri"2013
517/22.11.2013VIRBAN GEORGEElev - Liceul de Arte "Dimitrie Cuclin" 2013
517/22.11.2013BLEANDURA CRISTINAStudenta anul II sectia Actorie, Artele Spectacolului2013
517/22.11.2013VIORICA FLORIN-NICOLAEStudent anul IV Facultatea de Automatica, Calculatoare, Inginerie Electrica si Electronica2013
517/22.11.2013PETRACHE CATALIN ADRIANStudent anul III, Facultatea DE Istorie, Filozofie si Teologie2013
517/22.11.2013IACOB NICOLAEStudent anul IV, Facultatea de Inginerie din Braila2013
517/22.11.2013TIRON LAURENTIA GEANINAStudenta anul I, Masterat, Facultatea de Ingineria Materialelor si a Mediului2013
517/22.11.2013CULITA CRISTIANA STEFANIA Studenta anul III Arte Plastice-sectia Pictura2013
517/22.11.2013FORIR STEFAN ALEXANDRUStudent anul II Artele Spectacolului, sectia Actorie2013
517/22.11.2013SANDU EDUARD IONELStudent anul II Arte Plastice, Sectia Pictura2013
517/22.11.2013ALIN FANEL GANGU Student Univ. Danubius - Masterat Stiinte Penale al Facultatii de Drept2013
517/22.11.2013GABRIELA CARANGHEL (GLAVAN) Student anul III Universitatea Danubius 2013
517/22.11.2013ALEXANDRA VIRGINIA MERESESCUStudenta anul I Universitatea Danubius in cadrul Programului de Master Audit si Control Public si Privat2013
517/22.11.2013OVIDIU TERCUCoordonator Observatorul Astronomic al Complexului Muzeal de stiintele Naturii "Rasvan Angheluta"2013
517/22.11.2013ALEXANDRU DUMITRIUMembru al Astroclubului - "Calin Popovici"2013
505/10.12.2014RODOCLIA ZANFIROPOLPresedinte si responsabil cultural al Comunitatii Elene din Galati si vicepr. al Uniunii Elene din Romania2014
505/10.12.2014GEORGICA DONICICLUBUL SPORTIV MUNICIPAL "DUNAREA" - Campion National la Categoria Semigrea de 8 ori in perioada 1976-1985 - box2014
505/10.12.2014SVETLANA FRIPTU, GABRIEL CONSTANTINESCUActori Teatrul Dramatic "Fani Tradini"2014
505/10.12.2014MURARIU ADRIAN GABRIELC. N. "Vasile Alecsandri" - Medalie de Argint Olimpiada Internationala "Stiintele Pamantului"2014
505/10.12.2014CALIN IRINA, SIMIONESCU CATALINACLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA Badminton - pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014ALEXE ALEXANDRACLUBUL SPORTIV MUNICIPAL DUNAREA GALATI - Sectia Haltere, pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014BADARAU NITUCLUBUL SPORTIV SCOLAR - Sectia Haltere, pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014IFRIM EUGEN RAULCLUBUL SPORTIV MUNICIPAL DUNAREA GALATI - Sectia Taekwondo, pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014NEAGU CONSTANTINCLUBUL SPORTIV MUNICIPAL DUNAREA GALATI - Sectia Lupte libere, pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014DUMITRU IOANA,BURESCHI ANDREEAKARATE CLUB GALATI - Sectia Karate, pentru activitatea sportiva2014
505/10.12.2014Unor sportivi cu rezultate deosebite la competitiile oficiale nationale si internationaleTaMPEANU MIHAI - CLUB SPORTIV KODO GALATI, Karate
EPURE VLAD DANIEL - CLUB SPORTIV KODO GALATI, Karate
CODREANU ANCA ELENA - CLUB SPORTIV KODO GALATI, Karate
IONESCU SPIRU ANDREI - CLUB SPORTIV KODO GALATI, Karate
MOGLAN BIANCA - CLUB SPORTIV KODO GALATI, Karate
PARASCHIV MIHAI VLAD - CLUBUL SPORTIV FANTEZIA GALATI, Dans sportiv
POSTELNICU RAZVAN GEORGE - CLUBUL SPORTIV MEIKYO GALATI, Karate
2014
505/10.12.2014POPA V. I. ALEXANDRU - DANIELStudent Anul I, Master, Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor2014
505/10.12.2014CHETROI MARIANAStudenta Anul II, Facultatea de Stiinte si Mediu2014
505/10.12.2014LOVIN GEANINAStudenta Anul IV, Facultatea de Stiinte Juridice, Sociale si Politice2014
505/10.12.2014TOADER IOANA Studenta Anul III, Facultatea de Litere2014
505/10.12.2014ANA ALINA IONESCU DUMITRACHELector universitar doctor in cadrul Facultatii de Drept, din anul 20062014
505/10.12.2014MIRELA LUPUStudenta Facultatea de Drept, din anul 20112014
505/10.12.2014RADU NELUStudent, Facultatea de Comunicare si Relatii Internationale, Universitatea Danubius, Galati, Comunicare si Relatii Publice2014
505/10.12.2014LUIZA CRIHANAStudenta Anul IV, Facultatea de Drept, incepand din anul 20122014
505/10.12.2014APOSTOL ANDREEA CRISTINAStudenta Anul III, Facultatea de Comunicare si Relatii Internationale2014
505/10.12.2014S.C. CIPSOR CONSTRUCT S.R.L.Companie specializata in executia si montajul tamplariei de aluminiu si PVC, executie si montaj hale industriale2014
505/10.12.2014S.C. SABBAS S.R.L.Specializata in organizarea de degustari de vinuri si enoturism. Premiul special "Tineri intreprinzatori cu rezultate deosebite"2014
505/10.12.2014S.C. NAVGAL PROFESSIONAL TEAM S.R.L.Specializata in construirea de nave si structuri plutiroare, repararea si intretinerea navelor si barcilor2014
505/10.12.2014S.C. EXIMBANK S.A.Promovarea mediului de afaceri romanesc, sprijinind prin instrumente financiare de care dispune proiectele propuse si derulate de catre companii2014
505/10.12.2014S.C. ROYAL S.A.Activitati de servicii de alimentatie publica de mai bine de 20 de ani2014
505/10.12.2014"AVANTUL" - SOCIETATE COOPERATIVA MESTESUGAREASCACooperative de prestari servicii2014
505/10.12.2014S.C. DORU@MIRCEA S.R.L.Comert cu piese si accesorii pentru autovehicule din anul 19922014
505/10.12.2014GENERALI ASIGURARISe situeaza in Top 10 companii de asigurare dupa volumul de prime brute subscrise in anul 20132014
505/10.12.2014VIOREL BACIU Artist, caricaturist, pictor, laureat cu premii si distinctii in cadrul festivalurilor de profil2014
505/10.12.2014FRANCISCO VENERAMedic primar, Medicina Interna in Sectia Medicala din cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta "Sf Apostol Andrei"2014
525/14.12.2015Florin Vlad Sebastian Vasiliu, Lucian Pinzaru Artistilor care au desfasurat o activitate de prestigiu si au contribuit la promovarea valorilor artistice2015
526/14.12.2015Andrei CosminCare s-a remarcat prin performante deosebite la invatatura si care a obtinut rezultate meritorii la olimpiade nationale si internationale. Domnul Andrei Cosmin, a practicat badminton de performanta in perioada 2006 - 2012, castigand numeroase medalii aur, argint, bronz, insa la sfarsitul clasei a VIII-a a hotarat sa se califice si sa participe la Olimpiada Internationala, astfel s-a calificat la 3 olimpiade nationale, unde a obtinut premiul I la fizica si chimie, premiul II la astrofizica, faza judeteana. A obtinut rezultate deosebite la numeroase olimpiade: Olimpiada Nationala de Fizica din Vaslui - 2015 a castigat medalie de argint, Olimpiada Nationala de Astrofizica pentru seniori Buzau 2015 a castigat medalia de aur si s-a calificat la lotul largit pentru Olimpiada de Astrofiza si Astronomie.2015
527/14.12.2015 Anna Cristina BurteaMedic care s-a implicat in ajutorarea copiilor afectati de HIV/SIDA abandonati de familii. Doamna Burtea este membru fondator al Fundatiei "Inima de Copil" in cadrul careia a pus in practica numeroase proiecte de integrare in case de tip familial si de reintegrare in scoala pentru copiii strazii, sprijin pentru copiii si familiile in dificultate, sustinere si sprijin pentru copii din institutii, incercari reusite de a-i integra intr-o familie sau de a le forma deprinderi esentiale pentru a deveni independenti, terapie ocupationala, consiliere si orientare profesionala pentru tineri cu dizabilitati si tineri afectati de virusul HIV.2015
528/14.12.2015Ansamblului artistic Olympos al comunitatii elene GalatiAnsamblului Artistic Olympos al Comunitatii Elene Galati este un ansamblu format din tineri studenti si elevi proveniti din familii grecesti, mixte, precum si tineri filoeleni care ne reprezinta cu mandrie atat in tara, cat si in strainatate. Scopul ansamblului este pastrarea si transmiterea traditiilor si obiceiurilor etniei pe care o reprezinta, bucurandu-se de o prezenta numeroasa la toate spectacolele si festivalurile la care participa. Ansamblul s-a remarcat si prin implicarea sa in proiecte umanitare, strangerea de fonduri pentru copii cu probleme de sanatate.2015
529/14.12.2015Asociatia Persoanelor cu Handicap "Sporting Club" GalatiAsociatia Persoanelor cu Handicap "Sporting Club" Galati s-a remarcat printr-o bogata activitate, implicandu-se in actiuni ale altor persoane/ONG-uri si organizand competitii sportive pentru persoanele cu dizabilitati.2015
529/14.12.2015Asociatia de Sprijin pentru Parintii si Copiii cu Autism GalatiAsociatia de Sprijin pentru Parintii si Copiii cu Autism Galati s-a evidentiat printr-o activitate indelungata si derularea unor proiecte ce au la baza integrarea copiilor nostri "speciali" in societate si cresterea gradului de independenta a acestora, precum si constientizarea opiniei publice cu privire la aptitudinile si nevoile acestor copii.2015
530/14.12.2015Corina GrigoreActiveaza in domeniul protectiei animalelor din anul 1998, iar in Asociatia Ajutati-l pe Labus Galati din anul 2004. in anul 2007 a reusit sa realizeze adapostul Labus din dorinta de a ajuta animalele aflate in dificultate, abandonate, bolnave.Doamna Corina Grigore s-a remarcat prin masurile intreprinse pentru salvarea cainilor si pisicilor aflate in situatii limita, sterilizarea acestora, ajutorarea cu hrana si tratamente a animalelor fara stapan.2015
531/14.12.2015 David K. ChronicMembru fondator al fundatiei, cetatean american, stabilit in municipiului Galati din anul 1998, perioada in care si-a dedicat timpul si energia pentru a veni in ajutorul copiilor si familiilor defavorizate din punct de vedere social, in cadrul Centrului Comunitar "La Vale". Persoanele vulnerabile si colegii alaturi de care lucreaza sunt cei in care se vede rodul muncii lui aici. Profita de orice ocazie pentru a vorbi liceenilor si studentilor incercand sa ii convinga sa ramana in tara, sa ii ajute pe cei de aici, sa contribuie la bunastarea propriei comunitati. 2015
532/14.12.2015Elevei Denisa LepadatuEleva a scolii Gimnaziale "Mihail Sadoveanu" Galati, care a adus o contributie deosebita la dezvoltarea culturii, literaturii si publicisticii galatene, evidentiata prin publicarea celor 7 carti de poezie si proza, prin obtinerea mai multor premii la concursuri de creatie literara din tara si din strainatate si prin detinerea unor performante deosebite pe linia scolara (peste 70 de diplome la concursuri scolare si extrascolare la limba romana, matematica, engleza, 15 medalii, din care 9 de aur, 3 de argint si 3 de bronz).2015
533/14.12.2015Gabriel DraghiciS-a implicat in actiuni caritabile, sustinand un caz umanitar din municipiul nostru, devenind primul roman care a inotat o zi si o noapte fara incetare. Acesta are 37 ani, lucreaza intr-o banca, iar in timpul sau liber se implica in activitati caritabile. Prin actiunea lui dezinteresata, a oferit o sansa la viata unui copil, incurajand comunitatea sa se implice in actiuni de voluntariat.2015
534/14.12.2015Mihaela OncioiuPolitist local profesionist, a dat intotdeauna dovada de seriozitate si devotament fata de functia ocupata.Doamna Mihaela Oncioiu, politist local, a participat intens la identificarea cersetorilor, a persoanelor fara adapost, a aplicat contraventii persoanelor care nu respecta legea si mentine ordinea publica in apropierea unitatilor de invatamant, unde a obtinut rezultate foarte bune. A dat dovada de curaj salvandu-si colegul de la o tragedie, in urma careia a suferit un accident de munca (pierzandu-si trei degete de la mana stanga). Desi, a trecut prin numeroase interventii chirurgicale, isi indeplineste atributiile de serviciu cu profesionalism si are o conduita ireprosabila in relatia cu cetatenii.2015
535/14.12.2015Dorin OtrocolFost prefect al judetului Galati, pentru sustinerea actiunilor de protejare a patrimoniului cultural imobil, mobil si imaterial, valorificarea si dezvoltarea elementelor ce definesc identitatea culturala a colectivitatilor locale2015
536/14.12.2015Institutiei Politia Locala GalatiPolitia Locala Galati, institutie publica de interes local, a desfasurat o bogata activitate in interesul comunitatii locale, in vederea asigurarii unui climat de ordine si siguranta publica in randul populatiei.2015
537/14.12.2015Revistei Dunarea de JosRevista Dunarea de Jos a aparut in anul 1908, fondata de un grup de intelectuali condusi de Constantin Z. Buzdugan, sub egida Societatii "Santinela Dunarea de Jos". In anul 2004 a devenit o revista tematica si a reusit sa devina membra a Asociatiei Publicatiilor Literare si a Editurilor din Romania (APLER). Revista a participat la doua forumuri europene organizate de Federatia Editurilor si Difuzorilor de carte din Romania li Ministerul Culturii, obtinand si cateva premii literare: Premiul Relatii Culturale la Ziua Lsimbii Romane de la Chisinau, Firman cultural pentru sustinerea culturii romane, Premiul Bibliotecii V.A. Urechia Galati, Premiul APLER pentru Revista anului 2011.2015
537/14.12.2015Unor societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de topS.C. ANLASEN 2003 S.R.L. - Domeniul consiliere si consultanta IMM-uri;
S.C. APIPLANT S.R.L. - Domeniul comert cu materii prime agricole, animale vii, etc.;
S.C. AUTOEXPERT S.R.L. - Domeniul intretinerea si repararea autovehiculelor si alte utilaje;
S.C. EXPRESSKAR S.R.L. - Domeniul recuperarea materialelor reciclabile;
S.C. IFG CONSTRUCT 2000 S.R.L. - Domeniul fabricarea articolelor din material plastic pentru constructii;
MARFIN BANK ROMANIA - domeniul bancar;
S.C. NADICER S.R.L. - Domeniul cerealier si al produselor chimice;
S.C. SUPERCON S.R.L. - Domeniul investitiilor in constructii si urbanism;
S.C. TITAN BROKER DE ASIGURARE S.R.L. - Domeniul asigurarilor;
2015
539/14.12.2015Unor sportivi care au realizat performante in competitiile oficiale, interne si internationaleBalan Rares Alexandru Asociatia Sportiva "Aqua Sport" Galati
Mihai Teodora Maria Asociatia Sportiva "Aqua Sport" Galati
Tomita Alexandra Club Sportiv Meikyo Galati
Suditu Andreea Club Sportiv Meikyo Galati
Hommer Teodora Club Sportiv Meikyo Galati
Cazacu Radu Club Sportiv Meikyo Galati
Trifu Claudiu Club Sportiv Meikyo Galati
Carp Constantin Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
Axente Catalina Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
Stefan Ana Maria Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
Arsine Andreea Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
Codreanu Anca Elena Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
Antonica Dragos Andrei Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Galati
2015
540/14.12.2015Studentilor din "Universitatea Dunarea de Jos" Galati care s-au remarcat prin rezultate deosebite atat la invatatura, cat si in activitatea desfasurata cu ocazia diverselor manifestari organizate de institutieNeghina Sorin Lucian
Chirosca Ana-Maria
Pacularu Burada Bogdan
Stanciu (Cristea) Nicoleta Violeta
Cazacu Maria
2015
541/14.12.2015Bibliotecii "V.A.Urechia" GalatiPentru intreaga activitate in cei 125 de ani de existenta. Misiunea Bibliotecii "V. A. Urechia" il reprezinta satisfacerea intereselor de studiu, lectura, informare, documentare, educare si recreere din municipiul si judetul Galati, prin promovarea cunoasterii, avand la baza optimizarea accesului la informatii relevante prin cresterea colectiilor de biblioteca si prin asigurarea de servicii publice moderne de informare adecvate fiecarei categorii de utilizatori. 2015
542/14.12.2015Unor sportivi din C.S.M. Dunarea GalatiBirsanescu Iuliu
Ionita Robert
Nicu Remus
2015
543/14.12.2015Georgiana VinauPentru implicarea in comunitate si pentru atragerea donatiilor, in cadrul evenimentului "Semimaraton Galati" - editia a II-a, pentru proiectul "Copiii din Valea Orasului se pregatesc de scoala" al Fundatiei Cuvantul intrupat.2015
544/14.12.2015Viorel SecuianuS-a remarcat printr-o activitate de peste patru decenii in domeniul sportului galatean, disciplina rugby. A format prima echipa de rugby la Colegiul Traian Vuia unde a indrumat generatii intregi de jucatori, a format echipe de juniori care au participat la campionatele nationale de jucatori ale Romaniei. 2015
545/14.12.2015Petrache BosneagaS-a remarcat prin atitudine civica deosebita, construind, in anul 2000, din fonduri proprii, un monument in memoria victimelor disparute in accidentul in care a fost implicata nava "Mogosoia".2015
546/14.12.2015Mijloacelor de comunicare in masa din GalatiViata Libera, Monitorul de Galati, Impartial, Site-ul presagalati.ro - portal stiri, Site-ul: presagalatibraila.com - portal stiri, PROFM - Lider FM - Radio Galati, TV Galati, Express TV, Vox TV, Realitatea TV, Digi 24, Adevarul - Galati, Realitatea - ziar2015
204/24.11.2016Studenti ai Universitatii Dunarea de Jos GalatiIoana Corjos - studenta in anul IV licenta, Facultatea de Inginerie Galati - specializare inginerie mecanica;
Iuliana Voinic - studenta in anul IV licenta, Facultatea de Arhitectura Navala Galati - specializare Sisteme si Echipamente Navale;
Alina Marina Chirila - studenta in anul II licenta, Facultatea de stiinta si Ingineria Alimentelor Galati - specializare Ingineria produsele alimentare;
Ovidiu Panait - student in anul II licenta, Facultatea de Calculatoare Galati- specializare Automatica, Calculatoare, Inginerie Electrica si Electronica;
Iulia Floretina Darie - studenta in anul II licenta, Facultatea de stiinte si Mediu Galati - specializarea Matematica - Informatica;
George Vlasceanu - student in anul I master, Facultatea de Istorie, Filozofie si Teologie Galati - specializare Geopolitica si interferente sociale si culturale est europene;
Daniela Achim - studenta in anul III licenta, Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor Galati - specializare Economia Comertului, Turismului si Serviciilor;
Elena Smaranda Vrabie - studenta in anul III licenta, Facultatea de stiinte Juridice, Sociale si Politice Galati - specializarea Drept;
Elena Alina Marcu - studenta in anul VI licenta, Facultatea de Medicina si Farmacie Galati - specializarea Medicina.
2016
203/24.11.2016Unor sportivi si antrenoriBalauta Petrica - CSM Dunarea Galati, ramura sportiva - haltere;
Marcovici Gabriela - Club Sportiv scolar Galati, ramura spiortiva - haltere;
Petcu Andreea Cristina -C.S. Karate Club Galati , ramura sportiva - arte martiale;
Grigoras Bianca - Club Sportiv scolar Galati, ramura sportiva - haltere.
Antrenorii propusi:
Balan Mariana Vasilica - Club Sportiv scolar Galati, ramura sportiva - haltere;
Otinceanu Maria - CSM Dunarea Galati, ramura sportiva - haltere;
Marandici Nicolae - CS Karate Club Galati, ramura sportiva - arte martiale;
Daiciu Alin Claudiu - CS Kodo Galati, ramura sportiva - arte martiale
2016
201/24.11.2016Unor elevi care au obtinut rezultate deosebite la nivel national si internationalIoana Bouros
Diana Vizitiu
Ioana Gheorghe
Humelnicu Uma Elena
2016
205/24.11.2016Violeta IonescuActivitatea desfasurata in slujba comunitatii locale, in domeniul mass-media informand cetatenii de-a lungul timpului despre evenimente cu un impact deosebit prin articole din presa scrisa sau emisiunile realizate la posturile TV locale. Doamna Violeta Ionescu s-a implicat in plan spiritual, prin activitatea depusa in cadrul Arhiepiscopiei "Dunarea de Jos" Galati in programe caritabile, si pentru recuperarea patrimoniului local prin colaborarea cu Editura Centrului Cultural "Dunarea de Jos" Galati, materializata prin numeroasele articole publicate in paginile revistei "Dunarea de Jos". 2016
205/24.11.2016Unor societati comerciale care fac parte din clasamentele cu caracter de topS.C. HELMERS S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta lucrarile de tamplarie si dulgherie;
S.C. AKTIV SHIP S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta tratarea si acoperirea metalelor, constructia de nave plutitoare;
S.C. CITY GAS S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta comertul cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi al produselor derivate;
S.C. ANDREEAS 95 EXIM S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta prelucrarea si conservarea carnii;
S.C. ISCHIA S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta lucrarile de constructii a altor proiecte ingineresti n.c.a.;
ING BANK - domeniul bancar, detine o pozitie solida pe piata locala;
S.C. ROVAL PRINT S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta comertul cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie, in magazine specializate;
S.C. LACON ELECTRONIC S.R.L. - Domeniul de activitate il reprezinta fabricarea subansamblurilor electronice
2016
200/24.11.2016Vichentie NicolaiciucPresedintele Uniunii Ucrainenilor din Romania - Filiala Galati a fost propus pentru aportul adus la manifestarile culturale ale comunitatii etnice dinn municipiul Galati, precum: reabilitarea bustului lui Ivan Mazepa, participarea la eveniment "La pas prin Gradina Publica in Galatii de altadata", Zona Nationala a Ucrainei cu expozitie la Muzeul de Istorie "Paul Paltanea" din Galati, etc. 2016
200/24.11.2016Dorina MoisaDirectorul Bibliotecii Franceze "Eugene Ionesco" a fost propusa pentru abnegatia de a mentine si de a oferi cititorilor accesul la cea mai mare biblioteca privata din tara si unica pentru fondul de documente, printre care se numara si Fondul "Eugene Ionesco".2016